Ασταμάτητη Chelsea!

Ούτε η Crystal Palace κατάφερε να σταματήσει το τρένο που λέγεται Chelsea με την πρωτοπόρο να νικά με 0-1 στο Selhurst Park.

Η Crystal Palace υποδέχθηκε για την 17’ αγωνιστική της Premier League την Chelsea και χάρη στο γκολ του Diego Costa στο 44’ πήρε τη νίκη με 0-1.

Με αυτό τον τρόπο η Chelsea συνεχίζει το αήττητο σερί της φτάνοντας τις 11 νίκες και περιμένει τα αποτελέσματα των αντιπάλων της. Ψυχρολουσία για την Crystal Palace που συνεχίζει να απογοητεύει.

Το Ματς

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και να μη δημιουργούν πολλές ευκαιρίες. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 19’ όταν ο Luiz εκτέλεσε ένα φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τους αμυντικούς της Palace όμως να διώχνουν τη μπάλα σε κόρνερ.

Η απάντηση από τους «Αετούς» ήρθε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Kelly έκανε κίνηση από δεξιά και έβγαλε συρτή σέντρα προς τον Puncheon, ο οποίος δοκίμασε το απευθείας σουτ, όμως η μπάλα έφυγε μακριά από το τέρμα του Courtois.

Στο 36’ η Palace θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ όταν ο Puncheon εκτέλεσε φάουλ κοντά στην περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Courtois.

Λίγο αργότερα όμως, στο 44’ ήρθε το γκολ για τους «Μπλε». Ο Azpilicueta ανέβηκε στην επίθεση, έβγαλε όμορφη σέντρα προς την περιοχή για τον Diego Costa και αυτός με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά στο 47’ ο Cabaye δοκίμασε ένα σουτ από απόσταση αναγκάζοντας τον Courtois να αποκρούσει τη μπάλα, ενώ στο 52’ ήταν η σειρά του Kante για ένα δυνατό σουτ, με τον Hennesey να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η Crystal Palace ήταν καλύτερη για περίπου 15 λεπτά χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά και όσο περνούσε η ώρα οι «Μπλε» ανέβαιναν περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο, με τον Fabregas να χάνει μία εξαιρετική ευκαιρία στο 70’ όταν μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Hazard από δεξιά, δοκίμασε το συρτό σουτ με τον τερματοφύλακα της Palace να αποκρούει. Λίγο αργότερα, στο 74’ ήταν η ώρα του Alonso για ένα σουτ, όμως και πάλι ο τερματοφύλακας της Palace απέκρουσε τη μπάλα.

Ο Alonso έχασε άλλη μία ευκαιρία στο 84’ όταν δοκίμασε να εκτελέσει ένα φάουλ, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Crystal Palace:  Hennessey, Ward, Dann, Delaney, Kelly (Fryers 86’), Zaha, Cabaye, McArthur, Ledley, Puncheon, Benteke.

Chelsea:  Courtois, Azpilicueta, David Luiz, Cahill, Moses (Ivanovic 79’), Kante, Matic, Alonso, Willian (Fabregas 62’), Diego Costa (Batschuayi 90’), Hazard.