«Ατσάλινη» Everton

Η Everton μπορεί να δυσκολεύτηκε για περίπου 87′ λεπτά όμως ο Coleman λύτρωσε την ομάδα του και χάρισε τη νίκη με 0-1 επί της Crystal Palace.

Η Crystal Palace υποδέχθηκε για την 22η αγωνιστική της Premier League την Everton με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν πολύ σημαντική νίκη με 0-1. Προβληματισμός από την πλευρά των γηπεδούχων που βλέπουν ότι παρά την έλευση του Sam Allardyce δυσκολεύονται να πάρουν θετικό αποτέλεσμα.

Το Ματς

Η Everton μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από νωρίς να φτάσει κοντά σε ένα γκολ όμως οι ευκαιρίες των πρώτων λεπτών με τον Lukaku και τον Mirallas δεν είχαν στόχο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στο 14′ για πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ τους όταν ο Ward με τον Tomkins ανέτρεψαν τον Mirallas μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στον αγώνα.

Λίγα λεπτά αργότερα χάθηκε η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα με τον Barkley να δοκιμάζει ένα σουτ μέσα από την περιοχή στην κλειστή γωνία του Hennesey, όμως ο τερματοφύλακας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 34′ η Everton έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Lukaku, όμως ο Βέλγος είχε φύγει από θέση οφσάιντ με τον βοηθό διαιτητή να το υποδεικνύει και τον διαιτητή να σταματά τη φάση.

Η καλύτερη ευκαιρία για την Palace ήρθε στο 42′ όταν ο Remy προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Benteke όμως αυτός δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση με τη μπάλα να χάνεται και το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Everton να μπαίνει εκ νέου δυνατά στον αγώνα και στο 48′ ο Barkley θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε για λίγο άουτ μετά το αδύναμο σουτ που δοκίμασε.

Οι «Toffees» συνέχισαν να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη την ώρα που οι «Αετοί» προσπαθούσαν να αμυνθούν όσο το δυνατό καλύτερα. Παρόλα αυτά, στο 87′ ο Coleman κατάφερε να σπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και μετά από κοσμοσυρροή στην μεγάλη περιοχή κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να δώσει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Ενδεκάδες

Crystal Palace: Hennessey, Tomkins, Delaney, Dann, Ward, Puncheon, McArthur, Cabaye, Schlupp, Remy, Christian Benteke.

Everton:  Robles, Holgate, Ashley Williams, Funes Mori, Coleman, Davies, Barry, Barkley, Baines, Mirallas, Lukaku.