«Εφτάψυχη» Hull!

Αποφασισμένη να μας τρελάνει είναι φέτος η ομάδα της Hull City, η οποία κέρδισε και την West Ham πριν από λίγη ώρα και δίνει τα πάντα προκειμένου να παραμείνει στην Premier League, κάτι που έμοιαζε… θαύμα πριν την πρόσληψη του Marco Silva.

Οι «Tigers» επιβλήθηκαν με 2-1 της West Ham, με τον Silva να παραμένει αήττητος εντός έδρας και τον Slaven Bilic να είναι πλέον ακόμη πιο μετέωρος. Μάλιστα, οι «Hammers» προηγήθηκαν πρώτοι με τον Andy Carroll, ωστόσο Andrew Robertson και Andrea Ranocchia δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη. «Σφαγή» αναμένεται τις τελευταίες αγωνιστικές.

Στις αρχές του ματς ο Jose Fonte παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ για την ομάδα του, ενώ λίγο αργότερα ο Robert Snodgrass παραλίγο να πληγώσει την πρώην ομάδα του, ωστόσο ο Eldin Jakupovic αποσόβησε την προσπάθειά του.

Στο 18′ η Ham βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Carroll. Ο Άγγλος φορ έκανε ωραίο κοντρόλ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Jakupovic για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να πιέζουν, βλέποντας τους «Tigers» να δυσκολεύονται, με το 1-0 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Hull «ξύπνησε», απείλησε και έφτασε στην ισοφάριση στο 53′. Ο Robertson εκμεταλλεύτηκε μια ασίστ του Lazar Markovic και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων για το 1-1. Ελάχιστα μετά ο Carroll έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του ξανά το προβάδισμα με κεφαλιά, ενώ ο Κamil Grosicki απείλησε λίγο αργότερα για τους γηπεδούχους.

Τελικά, μετά από μεγάλη προσπάθεια, η ομάδα του Marco Silva έφτασε και στο πολυπόθητο δεύτερο τέρμα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ranocchia πήδηξε ψηλότερα από όλους μετά από μια εκτέλεση κόρνερ και έστειλε στα ουράνια τους «Tigers», γράφοντας το τελικό 2-1.

Ισόβαθμες πλέον Swansea και Hull στη 18η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς (ματς παραπάνω η Hull), κύλησε στη 14η θέση η West Ham και μένει να δούμε αν θα υπάρξουν εξελίξεις με τον Slaven Bilic.