Ισπανική υπόθεση

Η Chelsea άργησε αλλά τελικά κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της Wolverhampton εκτός έδρας, με τέρματα των Ισπανών διεθνών Pedro και Diego Costa, και προκρίθηκε στα προημιτελικά του FA Cup.

Έτσι, διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για κατάκτηση του ντάμπλ, απέναντι πάντως σε μια αξιόμαχη ομάδα που πάλεψε για την έκπληξη. Τέταρτο τέρμα για τον Pedro στη διοργάνωση, παραλίγο να «πληγώσει» πρώην παίκτης τους, τους «μπλε».

Ο Antonio Conte έκανε rotation και επέλεξε τους Asmir Begovic, Nathan Ake, John Terry, Kurt Zouma, Nathaniel Chalobah και Cesc Fabregas αντί των Thibaut Courtois, Gary Cahill, Cesar Azpilicueta, David Luiz, Marcos Alonso, N’Golo Kante και Nemanja Matic.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς δεν άργησε να έρθει και μόλις στο 5′ ένας πρώην παίκτης της Chelsea, o George Saville, με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Αndreas Weimann στην επαναφορά δεν κατόρθωσε να βρει στόχο.

Λίγο αργότερα ο Carl Ikeme νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Cesc Fabregas, που επιχείρησε μια «λόμπα», ενώ στο 19′ ο Conor Coady απείλησε την εστία των «μπλε». Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Costa να αδυνατεί να εκμεταλλευτεί σέντρα του Victor Moses από τα δεξιά και το σκορ να παραμένει 0-0.

Στο 64′ ο Ισπανός φορ έχασε νέα ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, για να έρθει η «λύτρωση» δύο λεπτά μετά. Ο Pedro εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Willian και με κεφαλιά νίκησε τον Ikeme για το 1-0. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Fabregas έχασε νέα ευκαιρία για την Chelsea, για να κλειδώσει τελικά την πρόκριση στο 90′ ο Costa, εκμεταλλευόμενος ένα ριμπάουντ και πλασάροντας από κοντά για το τελικό 2-0.

Wolves: Ikeme, Batth, Hause, Coady, Doherty, Price, Edwards, Saville (84′ Ronan), Helder Costa, Weimann (76′ Wilson), Bodvarsson (84′ Saiss)

Chelsea: Begovic, Terry, Zouma, Ake, Moses, Pedro (73′ Azpilicueta), Chalobah, Fabregas, Willian (80′ Kante), Hazard (86′ Loftus-Cheek), Costa