Παρ’την, Vardy!

Ανεβασμένη εμφανίστηκε μετά την πρόκριση στους 8 του Champions League η Leicester επικρατώντας της West Ham με 2-3.

Αν και η West Ham περιόρισε σε μεγάλο βαθμό την Leicester στο 2ο ημίχρονο οι »αλεπούδες» κατάφεραν να φύγουν με τους 3 βαθμούς εξαιτίας της αποτελεσματικότητας του Schmeichel αλλά και του Vardy

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ δυνατό ρυθμό και μόλις στο 2΄ λεπτό είχαμε την 1η ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το σουτ του Antonio να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Schmeichel

Στο 5′ ο Μahrez  πήρε μία πανέξυπνη πάσα από τον Vardy και παρόλο που έκανε ένα κακό σουτ, η μπάλα ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της West Ham και κατέληξε στα δίχτυα με το 0-1 να σημειώνεται στον πίνακα του σκορ

Μετά από 2 λεπτά στο 7′ ο Marc Albrington με μία πολύ ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή, βρήκε τον Robert Huth , όπου με μία κεφαλιά στο κέντρο της εστίας του Randolph σημείωσε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 16′ ο ποδοσφαιριστής της West Ham, Winston Reid τραυματίζεται με αποτέλεσμα στο 18′ ο Bilic να τον αντικαταστήσει με την θέση του να την παίρνει ο Robert Snodgrass.

Παρόλα αυτά στο 20′ ο Manuel Lanzini χτυπά με τέλεια εκτέλεση φάουλ από το όριο της περιοχής και έστειλε την μπάλα με φάλτσο κατευθείαν στο αριστερό παραθυράκι αφήνοντας <<άγαλμα>> τον Schmeichel, μειώνοντας έτσι σε 1-2.

Στο 39′ μετά από το κόρνερ της Leicester η μπάλα <<χάθηκε>> μέσα στην περιοχή με τον Vardy να βρίσκεται στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή και με ένα σουτ να παραβιάζει ακόμα μία φορά την εστία του Randolph και με τον πίνακα του σκορ να γράφει 1-3.

Λίγο πριν την συμπλήρωση του 58′ ο Vardy βρέθηκε σε 1-1 με τον πορτιέρο της West Ham κερδίζοντας τον με ένα πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Randolph

Στο 63′ ο Lazini, εκτέλεσε ένα απευθείας φάουλ αλλά ο πορτιέρο των »Foxes» έδιωξε σε κόρνερ.Αλλά στο κόρνερ και ύστερα από μία κεφαλιά-πάσα του Andy Carroll, ο Andre Ayew , στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά.

Ο Schmeichel στο 77′ είπε όχι στον Andy Carroll με εκπληκτική απόκρουση πάν στην γραμμή, ύστερα από την κεφαλιά του επιθετικού της West Ham.

Με την συμπλήρωση του 78′ ο Antonio, με ωραία πάσα μέσα στην περιοχή έβγαλε μόνο του τον Andre Ayew αλλά το σουτ του πέρασε για λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 92′ και μετά από ένα φάουλ που πήγε μέσα στην μικρή περιοχή ο Andy Caroll κοντρόλαρε την μπάλα και σούταρε στο κέντρο της εστίας αλλά βρήκε μπροστά του τον τερματοφύλακα των »αλεπούδων» ο οποίος παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στο 2ο ημίχρονο.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες :

West Ham: Randolph,Fonte,Reid (Snodgrass 18′), Cresswell(Mausaku73′),Byram,Kouyate,Obiang,Ayew,Antonio,Caroll

Leicester City: Schmeichel,Benalouane,Huth,Simpson,Fuchs,Ndidi,Drinkwater,                                   Mahrez(Benjamin Chilwell 87′),Albrighton ,Okazaki(Ahmed Musa 76′),Vardy(Islam Slimani 76′)