Καθάρισε από νωρίς η City

Αποφασισμένη να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι εμφανίστηκε η City, επικρατώντας της Napoli με 2-1.

Η City μπήκε δυναμικά από το πρώτο λεπτό, με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ.Η Napoli προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι, δίχως όμως επιτυχία.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες στιγμές του παιχνιδιού:

Μόλις στο 9′, ο Sterling πήρε το ριμπάουντ και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ, κάνοντας το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 13′ ο Kevin De Bruyne έδωσε μία όμορφη πάσα από τον Gabriel Jesus, που του επέτρεψε να στείλει την μπάλα μέσα στο άδειο τέρμα με το σκορ να αυξάνεται σε 2-0

Ο ίδιος παίχτης, στο 25′ παραλίγο να χριστεί ξανά σκόρερ, εξαπολύοντας ένα απευθείας σουτ από μέση απόσταση, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, η Napoli θα κερδίσει πέναλτι, αλλά ο Mertens νικήθηκε από τον Ederson, στέλνοντας την μπάλα χαμηλά στο κέντρο της εστίας

Στο 2ο ημίχρονο, και συγκεκριμένα στο 73′ η Napoli θα ξανακερδίσει πέναλτι, αλλά αυτήν την φορά ο Diawara θα κερδίσει τον Ederson, στέλνοντας στην μπάλα στην αντίθετη γωνία από αυτήν που έπεσε ο τερματοφύλακας της City, μειώνοντας σε 2-1.

Στο 75′ ακυρώθηκε ένα γκολ που πέτυχε ο Gabriel Jesus, με τον διαιτητή να σφυρίζει για οφσάιντ του Βραζιλιάνου φορ.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Man City: Ederson; Walker, Stones, Otamendi, Delph, Fernandinho, De Bruyne, D. Silva, Sterling, Jesus, Sane

Napoli : Reina, Hysajs, Albiol, Koulibaly, Ghoulam, Diawara, Zielinski, Hamsik, Callejon, Mertens, Insigne