Νίκη-χρυσάφι για Palace κόντρα στη Boro

Σπουδαία νίκη με 1-0 πέτυχε η Crystal Palace κόντρα στη Middlesbrough, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο van Aanholt στο 34′ της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να σημειώσουν μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για ν’ αποφύγουν τον υποβιβασμό. Από την άλλην, η Middlesbrough προσπάθησε να ισοφαρίσει κυρίως στο πρώτο μισάωρο του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς επιτυχία όμως, χάνοντας έτσι την ευκαιρία ν’ αποσπαστεί περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 12′ αλλά το σουτ του de Roon πέρασε ψηλά άουτ.

Στο επόμενο λεπτό μετά από σέντρα του van Aanholt η κεφαλιά του Benteke μπλοκαρίστηκε από τον Valdes.

Στο 20′ και πάλι ο Benteke θ’ απειλήσει με κεφαλιά την εστία του Valdes ύστερα από σέντρα του Ward, δεν θα καταφέρει όμως να βρει στόχο.

Σειρά του Cabaye ν’ απειλήσει στο 24′, ο Valdes όμως θα κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του.

10 λεπτά αργότερα ο van Aanholt με σουτ θα καταφέρει να δώσει το προβάδισμα στην Crystal Palace.

Puncheon και Benteke στο 37′ και στο 40′ αντίστοιχα απείλησαν την εστία του Valdes, το 1-0 όμως παρέμεινε για τους γηπεδούχους.

Καλή φάση μετά από αρκετή ώρα για τη Middlesbrough με τον Negredo όμως να μην βρίσκει στόχο στο 42′.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 1-0 και παρά την καλή ευκαιρία του Puncheon στο 45′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους ν’ απειλούν με τους Forshaw και Ramirez στο 49′ και 54′ αντίστοιχα, χωρίς όμως επιτυχία.

Η Boro συνέχισε να πιέζει, τα σουτ όμως των Gibson και Stuani δεν βρήκαν στόχο στο 66′ και 68′ αντίστοιχα.

Στο 68′ ο Benteke θα κάνει το σουτ εντός μεγάλης περιοχής, τ’ οποίο όμως κατάφερε να μπλοκάρει ο Valdes.

Puncheon και Benteke βρήκαν και πάλι τρόπο ν’ απειλήσουν στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν το 2ο τέρμα για την ομάδα τους.

Στο 84′ ο Fabio έβγαλε τη σέντρα, ο Gibson έπιασε την κεφαλιά, αυτή όμως πέρασε άουτ.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες των Fabio και Guedioura στο 87′ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Εντεκάδες:

Crystal Palace: Hennessey, Ward, Tomkins, Sakho, van Aanholt(Schlupp 87′), Milivojevic, Townsend, Cabaye(McArthur 63′), Puncheon, Zaha(Dann 88′), Benteke

Middlesbrough: Valdes, Bernardo, Ayala, Gibson, Fabio, Forshaw(Guedioura 61′), de Roon, Stuani (Traore 79′), Ramirez, Downing, Negredo(Gestede 45′)