Τα αναμενόμενα

Κανείς δεν ξεχώρισε στο ντέρμπι και παρόλο που η Liverpool παρουσίασε καλύτερη εικόνα δεν πέτυχε το τρίποντο. Οι άντρες του Klopp παρέμειναν στο 0-0 με την αιώνια αντίπαλο Manchester United και απέχουν -7 από την κορυφή. Αναλυτικά:

Πρώτο μέρος:
Χλιαρά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες με την Manchester United να αφήνει πολύ χώρο στη Liverpool να οργανώσει το παιχνίδι της. Οι πιο απειλητικοί παίκτες για τους «Κόκκινους» του Klopp, Salah και Coutinho προσπάθησαν αρκετές φορές να πιέσουν, όχι ουσιαστικά, την άμυνα της United που οργανωνόταν καλά κάθε φορά που ο Αιγύπτιος απειλούσε την εστία του De Gea. Η καλύτερη προσπάθεια για τους γηπεδούχους ήρθε στο 35′ όταν στη μικρή περιοχή των «Κόκκινων Διαβόλων» όπου ο De Gea πραγματοποιήσε μια έξοχη απόκρουση με το πόδι από σουτ του Matip. Η μοναδική καλή ευκαιρία για την Manchester united ήρθε μερικά λεπτά αργότερα μετά από σουτ του Lukaku και απόκρουση του Mignolet.

Δεύτερο μέρος:
Παρόμοια εικόνα παρουσίασε και το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Αυτή τη φορά, η Manchester United φάνηκε να πιέζει λίγο περισσότερο χωρίς όμως κάποια ουσιαστική φάση. Από την άλλη μεριά το ίδιο συνέβη και με την Liverpool που μπορεί να απείλησε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν κατάφερε όμως ούτε εκείνη να κλέψει τους 3 βαθμούς από την ομάδα του Mourinho. Καμία ουσιαστική φάση δεν έγινε από τις δύο μεριές με το σκορ να παραμένει γι ακόμη μια φορά σε λευκή ισοπαλία στο Anfield.