«10 στα 10» και στο +6 η Chelsea

Αυτή η Chelsea δεν χάνει με τίποτα, πέρασε και από το Stadium of Light με 1-0 και πέτυχε τη δέκατη συνεχόμενη νίκη της, ενώ ξανά δεν δέχθηκε τέρμα.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος των μπλε ο… ξεχασμένος μέχρι πρόσφατα, Cesc Fabregas, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Willian. Σε παθητικό ρόλο η Sunderland που απείλησε ελάχιστα, ήρωας στο φινάλε ο Thibaut Courtois με μια απίστευτη επέμβαση.

Οι μπλε ήταν η κυρίαρχη ομάδα από το ξεκίνημα, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Eden Hazard, με την Sunderland να περιορίζεται σε ρόλο αμυνόμενου. Είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις, ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων έκοβε τις προσπάθειές τους και το πρώτο μέρος φαινόταν πως πήγαινε προς την ισοπαλία.

Τελικά, στο 40ό λεπτό Fabregas και Willian συνεργάστηκαν όμορφα, ο πρώτος βρήκε κενό χώρο από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Jordan Pickford για το 1-0. Στις καθυστερήσεις, ένα ωραία χτυπημένο φάουλ του Willian πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από την εστία και το σκορ παρέμεινε το ίδιο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους χρειάστηκε να επέμβει ο Courtois για να αποσοβήσει ένα σουτ του Adnan Januzaj, ενώ στο 52′ ο Willian και πάλι έστειλε ένα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι (με τη βοήθεια και του αμυντικού). Δύο λεπτά μετά, ο Diego Costa δεν κατόρθωσε να ξεπεράσει τον Pickford για να σκοράρει.

Η ομάδα του Antonio Conte δεν κατόρθωνε να τελειώσει τις φάσεις και το σκορ παρέμενε στο 1-0, ωστόσο ούτε οι Black Cats ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί. Στο 89′ ο Fabregas έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς από εξαιρετική πάσα του Costa, για να έρθει στις καθυστερήσεις η φάση του αγώνα: ο Patrick van Aanholt, πρώην παίκτης της Chelsea, έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Courtois, παρότι είχε περιορισμένο οπτικό πεδίο, εκτινάχθηκε πραγματοποιώντας απίστευτη επέμβαση και σώζοντας ουσιαστικά την ομάδα του από την ισοφάριση.

Στο +6 από τις Liverpool και Arsenal τώρα η Chelsea, που έφτασε τους 40 βαθμούς και θα κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή, παρέμεινε τελευταία η ομάδα του David Moyes με 11 βαθμούς.

Sunderland: Pickford, Kone, O’Shea, Djilobodji, Jones (59′ Love), Denayer, Van Aanholt, Kirchhoff (57′ Larsson), Januzaj, Borini (82′ Khazri), Defoe

Chelsea: Courtois, Cahill, Luiz, Azpilicueta, Alonso, Moses (93′ Ivanovic), Kante, Fabregas, Pedro (76′ Matic), Willian (89′ Chalobah), Costa