Aκόμα πιο κοντά στη στέψη!

Σε ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα, η Chelsea ήταν η απόλυτη κυρίαρχος αλλά χρειάστηκε ένα τέρμα του Gary Cahill στο 87′ για να φύγει νικήτρια από το Bet365 Stadium απέναντι στην Stoke City.

Το ματς είχε πολλά νεύρα, τραυματισμούς, πέναλτι, αμφισβητούμενες φάσεις και μια αποβολή στο φινάλε, με τους «μπλε» να βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, με 10 αγωνιστικές να απομένουν. Ο Willian το πρώτο τέρμα της Chelsea, ισοφάρισε ο Jonathan Walters με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Η Chelsea, ακόμη και χωρίς τον Eden Hazard ο οποίος τραυματίστηκε στη χθεσινή προπόνηση και δεν έδωσε το «παρών», είχε την κυριαρχία του αγώνα, κάτι που καταδεικνύουν και οι 20 τελικές που κατέγραψε, έναντι μόλις πέντε των «Potters». Ο Antonio Conte χρησιμοποίησε την γνωστή συνταγή, μόνο που στη θέση του τραυματία Hazard έβαλε τον Pedro και δεξιά αγωνίστηκε ο Willian.

Μόλις στο 13′ ο Βραζιλιάνος εξτρέμ εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Lee Grant έκανε λάθος εκτίμηση και δέχθηκε ένα εύκολο γκολ, με τους Λονδρέζους να περνούν μπροστά στο σκορ με 1-0. Μάλιστα, ο Willian είχε να σκοράρει στο πρωτάθλημα από την αναμέτρηση του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο αυτές ομάδες.

Στο 25ο λεπτό David Luiz και Walters συγκρούστηκαν στον αέρα με αποτέλεσμα να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες και τρία λεπτά μετά ο Marcos Alonso έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του αέρα δύο τερμάτων. Λίγο αργότερα, ο Martins Indi σκόραρε για την Stoke, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Saido Berahino ήταν λίγο εκτεθειμένος, ενώ περίπου τέσσερα λεπτά μετά οι «Potters» κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μάλλον δεν υπήρχε, καθώς ο Cahill δεν φάνηκε να υποπίπτει σε παράβαση.

Ο Walters μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών και ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων που δεν μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ, με κυριότερη ευκαιρία ένα φάουλ του Alonso στο 66′ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Όλη η Chelsea βγήκε μπροστά αναζητώντας το τέρμα της νίκης, η Stoke επιχείρησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση, για να έρθει ο Cahill τρία λεπτά πριν το φινάλε να σκοράρει από κοντά, σε μια φάση που προήλθε από εκτέλεση κόρνερ, ώστε να γράψει το 2-1 και να δώσει μια ακόμη σπουδαία νίκη στους Λονδρέζους. Στα τελευταία λεπτά ο Grant είπε «όχι» δύο φορές, σε Diego Costa και Ruben Loftus-Cheek που προσπάθησαν να τελειώσουν το ματς, ενώ στο 95′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Phil Bardsley για άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Cesc Fabregas.

Έτσι λοιπόν, το συγκρότημα του Conte παρέμεινε στην κορυφή με 69 βαθμούς πλέον, έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση σε περίπτωση απώλειας των City, Tottenham αύριο και θέλει ακόμη επτά νίκες για να εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο. Η Stoke αντίθετα, παρέμεινε προσωρινά με 36, όμως έχει τρία παιχνίδια περισσότερα από τη 10η Southampton.

Stoke City: Grant, Martins Indi, Shawcross, Bardsley, Pieters, Cameron, Arnautovic, Sobhi (92′ Crouch), Allen, Walters, Berahino (61′ Diouf)

Chelsea: Courtois, Cahill, Zouma, Azpilicueta, Moses (70′ Fabregas), Alonso, Kante, Matic (82′ Loftus-Cheek), Pedro, Willian (88′ Zouma), Costa