Άνετα και ωραία η Burnley

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2016 για τη Burnley, η οποία επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Sunderland στην αυλαία του πρώτου γύρου της Premier League. Ο Andre Gray σημείωσε 3 τέρματα και ο Ashley Barnes 1, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Jermain Defoe.

Ανώτερη η ομάδα του Sean Dyche στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αύξησε τη διαφορά της από τη Sunderland στους 9 βαθμούς και με τους 23 βαθμούς στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, μπορεί ν’ αισθάνεται πιο άνετη για τη συνέχεια.

Από την άλλη μεριά η Sunderland έχοντας συγκεντρώσει μόλις 14 βαθμούς, παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας που οδηγούν στον υποβιβασμό, με τον David Moyes να γνωρίζει πως πρέπει ν’ αποφύγει στη συνέχεια εμφανίσεις σαν τη σημερινή.

Το ματς:

Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους μόλις στο 2′, το σουτ όμως του Januzaj πέρασε αρκετά ψηλά από την εστία του Heaton, με τη Burnley ν’ απαντά 4′ αργότερα με σουτ του Gray.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και απείλησαν 4 φορές στο διάστημα 15-22, με προσπάθειες των Gray και Marney, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν στόχο.

Στο 24′ είχαμε την πρώτη αναγκαστική αλλαγή στον αγώνα, με τον Lamina Kone ν’ αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.

4η και φαρμακερή για τον Gray στη μισή ώρα αγώνα, καθώς με σουτ κατάφερε να νικήσει τον Mannone και να δώσει το προβάδισμα στη Burnley.

Η Burnley παρά το υπέρ της 1-0 συνέχισε την πίεση, απειλώντας με τους Ward και Arfield στο 35′ και στο 39′ αντίστοιχα.

Το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται δίκαια με 1-0, έχοντας 8 ευκαιρίες έναντι μόλις 1 της Sunderland και κατοχή 56-44.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο για τη Burnley, καθώς ο Gray σημείωσε 2 τέρματα στο 51′ και στο 53′, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Με πατημένο το γκάζι οι γηπεδούχοι συνέχισαν ν’ απειλούν τα επόμενα λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν και 4ο τέρμα.

Η Sunderland κατάφερε να σημειώσει τελική ύστερα από αρκετή ώρα με τους Ndong και Borini, πάνω στην μια ώρα αγώνα.

Στο 66′ ο Larsson ανέτρεψε στη μεγάλη περιοχή τον Arfield και ο Barnes νικώντας τον Mannone από τα 11 μέτρα, σημείωσε το 4-0.

5 λεπτά αργότερα η Sunderland κατάφερε να μειώσει με τον Defoe και στο επόμενο λεπτό ο Januzaj απέτυχε να μειώσει ακόμη περισσότερο.

Το 4-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τις προσπάθειες των 2 ομάδων να είναι μετρημένες στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα.

Ενδεκάδες:

Burnley: Heaton, Lowton, Keane, Mee, Ward, Arfield, Marney, Defour (Gudmundsson 68′), Boyd, Barnes (Tarkowski 85′), Gray (Vokes 78′)

Sunderland: Mannone, Jones, O’Shea (Love 72′), Kone (Ndong 24′), Djilobodji, van Aanholt, Januzaj, Larsson, Borini, Defoe, Anichebe (Pienaar 45′)