Blind: «Η United έχει βρει την αυτοπεποίθηση της»

Η Manchester United αισθάνεται και πάλι σιγουριά έχοντας ανεβάσει το σερί της στις 5 νίκες μετά την επικράτηση επί της Sunderland υποστηρίζει ο Daley Blind.

Ο Ολλανδός αμυντικός άνοιξε το σκορ στο Old Trafford μόλις 6 λεπτά πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου. Το σκορ διατηρήθηκε έτσι ως το 82’, όπου αρχικά ο Zlatan και εν συνεχεία ο Mkhitaryan οδήγησαν την ομάδα του Mourinho στη νίκη με 3-1 απέναντι σε αυτή του David Moyes. Μετά από ένα σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων στην αρχή του Φθινοπώρου, οι «κόκκινοι διάβολοι» βρίσκονται πραγματικά σε δαιμονιώδη φόρμα τους τελευταίους 2 μήνες, όντας αήττητοι αυτό το διάστημα στην Premier League.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι δεν είχαν ιδιαιτέρως καλή απόδοση, όμως το γκολ του Blind τους έστειλε με ηρεμία στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη έχασαν αρκετές ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, προτού φτάσουν στο γκολ με θύτη τον Ibrahimovich. Έπειτα ήρθε το εκπληκτικό τελείωμα του Αρμένιου, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι «μαυρόγατες» ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με ένα εξ ίσου όμορφο τέρμα του Borini.

Έτσι η United παρέμεινε 13 πόντους μακριά από την κορυφή και 4 πίσω από την 4η Arsenal, όμως ο πρώην παίκτης του Ajax δεν αμφιβάλλει ότι οδεύουν στη σωστή κατεύθυνση. Ο Blind δεν είναι συνηθισμένος να σκοράρει. Συγκεκριμένα, το γκολ του στο τελευταίο ματς ήταν το πρώτο του στην Premier από το Σεπτέμβριο του ’15.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε για το παιχνίδι:

«Στο 2ο ημίχρονο είχαμε δυσκολίες να κερδίσουμε την μπάλα, όμως μετά το 2ο γκολ έγινε πιο εύκολο για εμάς. Η Sunderland δε δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και εμείς φτιάξαμε ορισμένες καλές. Οπότε θεωρώ πως παίξαμε καλά.

Τελικά ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, παίξαμε πολύ καλά και πήραμε το αποτέλεσμα. Δεν κρατήσαμε το μηδέν παθητικό αλλά είναι ένα καλό αποτέλεσμα και αισθάνομαι αυτοπεποίθηση προχωρώντας μπροστά με αυτό.

Έχουμε πολύ αυτοπεποίθηση τώρα και είμαστε σε καλή κατάσταση. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά και να κρατήσουμε αυτό το αίσθημα και να κερδίσουμε παιχνίδια. Φυσικά θέλουμε να συνεχίσουμε αυτό το σερί και θα δουλέψουμε σκληρά για να το καταφέρουμε».

Ενώ για το γκολ του είπε:

«Υπήρχε τόσο κενό και ο Zlatan μου έδωσε την μπάλα, οπότε ήταν ένα κοντρόλ και μετά τελείωμα. Ήταν ωραίο συναίσθημα να σκοράρω και ήταν σημαντικό που ήρθε πριν το ημίχρονο».