H Arsenal «φρέναρε» την Chelsea

«Μπλόκο» μετά από τρεις συνεχόμενες επιτυχίες στο πρωτάθλημα βρήκε η Chelsea απέναντι στην Αrsenal, στο λονδρέζικο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0, ενώ ο David Luiz αποβλήθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και χάνει τα επόμενα τρία ματς της ομάδας του. Δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία, ακυρώθηκε (ορθά) τέρμα της Arsenal.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με κυριότερη για τους φιλοξενούμενους εκείνη του Alexandre Lacazette, ο οποίος μετά από σουτ του Aaron Ramsey που σταμάτησε στο δοκάρι, από απόσταση αναπνοής έστειλε τη μπάλα άουτ.

Λίγο νωρίτερα ο Pedro είχε σπαταλήσει μια εξαιρετική ευκαιρία για την δική του ομάδα, όταν βρέθηκ1ε τετ-α-τετ με τον Petr Cech αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει, ενώ και ο Cesc Fabregas έφρασε κοντά στο γκολ. Ο Saed Kolasinac επιχείρησε να νικήσει τον Thibaut Courtois στο πρώτο μέρος με δυνατό σουτ, αλλά ο Βέλγος πορτιέρο πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές πέρασαν στο παιχνίδι τους πιο επικίνδυνους παίκτες τους, Alexis Sanchez και Εden Hazard, όμως κανείς από τους δύο δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει κάτι το εξαιρετικό. Επιπλέον, ο Danny Welbeck τραυματίστηκε για τους φιλοξενούμενους και αντικαταστάθηκε, και τώρα αναμένεται με αγωνία η διάγνωση για τον Άγγλο φορ.

Ο Shkodran Mustafi πέτυχε ένα τέρμα μετά από εκτέλεση φάουλ του Granit Xhaka στα τελευταία λεπτά, το οποίο δίκαια ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 88′ ο David Luiz αποβλήθηκε για επικίνδυνο παιχνίδι πάνω στον Kolasinac και έτσι ούτε τώρα η Chelsea κατάφερε να τελειώσει το ματς με 11 παίκτες. Μάλιστα, σημειώνεται πως οι «μπλε» έχουν δεχθεί τώρα τρεις κόκκινες στα τελευταία πέντε ματς, αριθμό που πριν είχαν χρειαστεί 73 (!) ματς για να αντικρύσουν.

Στους τρεις βαθμούς έφτασε τώρα η διαφορά της Chelsea από την κορυφή (10), ενώ η Arsenal είναι 12η με 7 βαθμούς.

Chelsea: Courtois, Luiz, Azpilicueta, Cahill, Moses, Alonso, Kante, Fabregas, Pedro (46′ Bakayoko), Willian (70′ Hazard), Morata (89′ Christensen)

Arsenal: Cech, Mustafi, Koscielny, Monreal, Kolasinac, Bellerin, Xhaka, Ramsey, Welbeck (73′ Giroud), Iwobi (80′ Elneny), Lacazette (66′ Alexis)