Hearts …Woods 4-0, με 4 Έλληνες στο ματς

Σε μονομαχία ανάμεσα στους επιθετικούς της Hearts και τον goalkeeper της Hamilton, Gary Woods, εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο Tynecastle, με τον keeper των Accies να κάνει 7 εκπληκτικές αποκρούσεις μόνο στο πρώτο ημίχρονο, για να νικηθεί τελικά στην εκπνοή του πρώτου μέρους από τον Arnaud Djoum. Aκολούθησαν ακόμα 3 γκολ από τους γηπεδούχους σε ένα ματς που έπαιξαν τέσσερις Έλληνες βασικοί, δύο στη Hearts και δύο στη Hamilton.

To παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος της ομάδας του Ian Cathro κι αν δεν ήταν ο Gary Woods κάτω από τα δοκάρια το σκορ θα είχε πάρει διαστάσεις …πόλο από το πρώτο ημίχρονο. Ο τερματοφύλακας της Hamilton έκανε τουλάχιστον επτά αποκρούσεις στο πρώτο μέρος, με αυτήν στην κεφαλιά τουIsma Goncalves την πλέον εντυπωσιακή, φάση για highlights.

Εκτός από την κεφαλιά είχε σταματήσει σε δύο ακόμα περιτώσεις τον Goncalves κι έδειχνε ανίκητος. Τη λύση έδωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Arnaud Djoumκάνοντας το 1-0. Ο Ismael Goncalves πήρε τη ρεβάνς από τον Woods στο 55’ κάνοντας το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, παρότι ήταν όλοι οι Accies στο τείχος (!), για να κάνει το 3-0 ο JamieWalker στο 58’, επίσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ήταν το πέμπτο γκολ του κόντρα στηHamilton σε 3 ματς φέτος. Το σκορ έκλεισε στο 88’ ο Malaury Martin, σε ένα ματς που δεν αντέχει κριτικής, όταν κορυφαίος είναι ο τερματοφύλακας της ομάδας που έχασε με 4-0.

Οι Accies είναι μόλις ένα βαθμό πάνω από την ουραγό Inverness που πήρε ισοπαλία στη Γλασκώβη από την Partik Thistle. H Ηearts πήρε την πρώτη της νίκη μετά από 5 μάτς, μόλις τέταρτη με τον Ian Cathro στον πάγκο, και πλησίασε στους 5 βαθμούς τους Rangers που παίζουν άυριο στο Celtic Park.

HEARTS: Hamilton, Struna, Aυλωνίτης, Nowak, Sowah, Tζιόλης, Cowie, Djoum (Martin 63), Nicholson (El Ouriachi 69) , Walker (Johnsen 80), Goncalves.

HAMILTON ACADEMICAL: Woods, Σκόνδρας, Imrie (Gogic 56), Docherty, Redmond, Crawford, Bingham (Tierney 74), Brophy (Gillespie 65), Donati, McMann, Σαρρής.

Πηγή: forcelticandscotland.gr