Καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες και τώρα …Wembley!

Ισοπεδωτική εμφάνιση της Τottenham στον αγώνα απέναντι στην Millwall. Τα «σπιρούνια» επιβλήθηκαν των συμπολιτών με 6-0 και έκλεισαν θέση για τα ημιτελικά του FA Cup!

Δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Millwall η Tottenham σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Mauricio Pochettino εμφανίστηκε πλήρως συγκεντρωμένη στο στόχο της και ετοιμάζεται για το ταξίδι στο Wembley. Αναμφίβολα ο αγώνας είχε ως κεντρικό πρόσωπο τον Son, καθώς ο Κορεάτης πέτυχε χατ-τρικ. «Μελανό» σημείο, ο τραυματισμός του Harry Kane.

Tο ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως το περιμέναμε, με την Tottenham να ελέγχει τον αγώνα, έχοντας κατοχή και κάνοντας φάσεις και τη Millwall να αμύνεται. Στο 5′ όμως ήρθε το «σοκ» για τους «spurs», καθώς ο Harry Kane τραυματίστηκε σε σύγκρουσή του με τον αμυντικό της Millwall, Jake Cooper. Αντικαταστάθηκε στο 8′.

Στο 31′, η Tottenham «άνοιξε λογαριασμό» με το γκολ του Christian Eriksen. Ο Δανός βρήκε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και πλάσαρε εύστοχα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Heung-Min Son ξεκίνησε προσπάθεια από τα άκρα, «έκλεισε» προς τα μέσα και με άπιαστο σουτ με το αριστερό, «έγραψε» το 2-0.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ πήρε μεγαλύτερες διακυμάνσεις. Και πάλι ο Son, με μπαλιά από τον Kieran Trippier, σκόρα στο 54′ για το 3-0. Στο 72′, o Eriksen από σκόρερ έγινε δημιουργός, μοιράζοντας ασσίστ στο ύψος στου πέναλτι, βρίσκοντας τον Dele Alli, 4-0.

Στο 79′, ο «εκρηκτικός» σήμερα Son, μετά από όμορφη ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε στον Janssen, o οποίος με ψύχραιμο σουτ, έστειλε την μπάλια στα δίχτυα της Millwall, «γράφοντας» το 5-0. Ο Son όμως φύλαγε άλλον έναν άσσο στο μανίκι του. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Eriksen βρήκε τον Κορεάτη και εκείνος σκόραρε, πετυχαίνοντας παράλληλα το χατ-τρικ.

Η Tottenham αποχαιρέτησε με τον καλύτερο τρόπο το White Hart Lane όσον αφορά το θεσμό του FA Cup. Πλέον, περιμένει μαζί με τις Manchester City και Arsenal, τον νικητή του Chelsea-Manchester United, ώστε να κλείσουν τα ζευγάρια των ημιτελικών.

Tottenham: Vorm, Dier, Alderweireld, Vertonghen, Trippier, Wanyama (Sissoko 78′), Winks, Davies, Son, Alli (Janssen 74′), Kane (Eriksen 10′)

Millwall: King, Cummings, Webster, Cooper, Craig, Wallace (Ferguson 70′), Thompson (Butcher 45′), Williams , O’Brien, Gregory, Morison (Onyedinma 58′)