Keep Klopping στα εντός

H Liverpool συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας στο Anfield με 1-0 επί της Manchester City με γκολ του Wijnaldum στο 8΄.

Κάπως έτσι συνεχίζει να ακολουθεί την Chelsea μένοντας στο -6 με την City να χάνει το έδαφος για την μάχη του τίτλου. Το αποτέλεσμα ήρθε σχετικά άνετα με την City να έχει την κατοχή δίχως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική. Κάπως έτσι δικαιώθηκε ο αμυντικός προσανατολισμός που ακολούθησε ο Jurgen Klopp.

Η Manchester City μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα κυριαρχώντας στα πρώτα 7΄ , αλλά στην πρώτη αντεπίθεση που έκανε η Liverpool στο 8΄ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, μετά από εκπληκτική σέντρα του Lallana και ο Winjaldum που ήταν ο τελικός αποδέκτης σκόραρε με εκπληκτική κεφαλιά. Η ομάδα του Pep Guardiola προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα αλλά το σουτ του Aguero στο 11΄ δεν βρήκε στόχο. Στην συνέχεια ο ρυθμός πάγωσε με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις, παρά απείλησαν με σουτ έξω από την περιοχή. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με την Liverpool να προστατεύει άνετα το προβάδισμα που πήρε στο 8΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη ευκαιρία ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 53΄ με σουτ του Aguero λίγο από την εστία του Mignolet να είναι πολύ αδύναμο. Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία της City ήρθε στο 55΄ με το σουτ του Silva να περνάει λίγο έξω από την εστία του Mignolet. Στην συνέχεια οι «Πολίτες» κυριάρχησαν στον αγώνα, με την ομάδα του Klopp να έχει κλειστεί στα μετόπισθεν της περιμένοντας  απλώς να κυλήσει ο χρόνος, μιας και δεν μπορούσαν οι παίκτες της να αλλάξουν τρίτη μπαλιά. Κάπως έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα δεν έγινε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Liverpool: Mignolet, Clyne, Klavan, Milner, Lovren, Can, Lallana, Firminho, Mane (Lucas 89΄), Henderson (Origi 65΄), Wijnaldum

Manchester City: Bravo, Stones, Otamendi, Zabaleta (Jesus Navas 86΄), Kolarov, Fernanindho, Toure (Iheanacho 89΄), De Bruyne, Silva, Sterling, Aguero