Klopp: «Μας έλειψε το γκολ»

Στις ευκαιρίες που έχασε η Liverpool επικεντρώθηκε, μετά την ήττα-αποκλεισμό από τη Southampton για το League Cup, o Jurgen Klopp.

Οι «Κόκκινοι», που ήταν κυρίαρχοι στο δεύτερο ημίχρονο, είδαν το Shane Long να σκοράρει και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα, να σφραγίζει την πρόκριση στον τελικό για τους «Αγίους».

Αναλυτικά όλα όσα δήλωσε ο Jurgen Klopp μετά το παιχνίδι: «Δε σκοράραμε, αυτό είναι. Θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει τέσσερα, πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Όταν βλέπουμε να γίνονται πράγματα όπως ένα καθαρό χέρι, θα ήταν καλό να ακουστεί κανένα σφύριγμα από το διαιτητή. Δεν ξέρω πόσο συχνά έχει συμβεί αυτό φέτος και συνήθως δε λέμε τίποτα για αυτό. Θυμηθείτε τον αγώνα με τη Manchester United. Υπήρξε ένα καθαρό οφσάιντ και κανείς δεν είπε τίποτα. Σήμερα πάλι, ένα καθαρό χέρι και κανείς δε λέει τίποτα. Πρέπει να σκοράρουμε. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτό το παιχνίδι με άλλα. Σήμερα δεχτήκαμε ένα τέρμα μετά από αντεπίθεση. Στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δύο,τρεις καλές αντεπιθέσεις και αυτό είναι όλο. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, οπότε είμαι εντάξει με την απόδοση, είμαι εντάξει με πολλά πράγματα, αλλά είναι ένα παιχνίδι κυπέλλου. Κανείς δε νοιάζεται για το πως έπαιξες. Πρέπει να κερδίζεις για να πας στον τελικό».

Για το πως εξελίχθηκε το παιχνίδι, σχολίασε: «Σήμερα η Southampton ήταν πολύ καλή στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Θεωρώ πως πήγαμε πολύ καλά. Δεν μπορούσαμε να δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες από εκείνες του δεύτερου ημιχρόνου. Δεν θα μπορούσαμε να είμαστε περισσότερο κυριάρχοι. Είναι δύσκολο, επειδή εκείνοι ήταν μια απειλή στις αντεπιθέσεις και έπρεπε να πάρουμε ρίσκα. Είχαμε μεγάλες ευκαιρίες, αλλά καθόλου τύχη, με το Fraser Forster να έχει μια τυχερή επέμβαση. Ο διαιτητής και πάλι δεν είδε το χέρι του Shane Long, γεγονός που δε βοήθησε το παιχνίδι. Θέλαμε μόνο κάτι για να ανοίξουμε τον αγώνα. Παίξαμε καλά και είναι δύσκολο όταν μια ομάδα σαν την Southampton παίζει τόσο καλά όσο εμείς. Αλλά πρέπει να δημιουργείς ευκαιρίες και είχαμε έξι ή επτά μεγάλες, όμως οφείλεις να σκοράρεις. Αυτό είναι που δεν κάναμε και δεν κερδίσαμε».