O Benteke «έκλεψε» το βαθμό από τη Leicester

Η Leicester προηγήθηκε με δύο τέρματα μέσα στο Selhurst Park, ωστόσο η Crystal Palace είχε την απάντηση και χάρη σε δύο τέρματα των Yohan Cabaye και Christian Benteke πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε πως θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα μετά το 2-0, ωστόσο ο Sam Allardyce δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και το τελικό 2-2 τον αφήνει ικανοποιημένο. Παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας η Palace, όπως και η Leicester.

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η Palace, που πριν το ματς μετρούσε πέντε νίκες στα τελευταία έξι ματς, ενώ η Leicester προερχόταν από δύο σερί ήττες κόντρα σε Everton και Atletico.

Χρειάστηκε να περάσουν μόλις έξι λεπτά για να γράψει ο Robert Huth το 1-0 από κοντινή απόσταση, μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Λίγα λεπτά μετά ο Benteke έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Kasper Schmeichel να δείχνει τα αντανακλαστικά του.

Ο Andros Townsend απείλησε στη συνέχεια, όμως η προσπάθειά του ανακόπηκε, με το 1-0 να παραμένει το σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Leicester κατάφερε να πάρει αέρα δύο τερμάτων, δείχνοντας να «καθαρίζει» το ματς. Ο Jamie Vardy εκμεταλλεύτηκε αντεπίθεση της ομάδας του, νίκησε τον πρώην συμπαίκτη του, Jeffrey Schlupp αλλά και τον Wayne Hennessey και με σουτ στη γωνία έγραψε το 2-0.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Cabaye μετά από ατομική ενέργεια του Schlupp έπιασε ένα δυνατό σουτ, νικώντας τον Schmeichel και μειώνοντας σε 2-1. Στο 66′ η Leicester λίγο έλειψε να πετύχει τρίτο τέρμα μετά από λάθος του Joel Ward που παραλίγο να καταλήξει σε αυτογκόλ. Τελικά, με τη συμπλήρωση 70 λεπτών, η Palace που δεν είχε καταθέσει τα όπλα, έφτασε στην ισοφάριση. Ο Benteke νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο μετά από ασίστ του Townsend και με δυνατή κεφαλιά πέτυχε το 2-2.

Ελάχιστα μετά, η ομάδα του Allardyce έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, όμως ο Schmeichel είπε «όχι» σε προσπάθεια και πάλι του Benteke. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε και το 2-2 παρέμεινε ως το τέλος, χαρίζοντας ανάμεικτα συναισθήματα και στις δύο ομάδες, που θα μπορούσαν να έχουν πετύχει από ένα τρίτο τέρμα.

Στη 12η θέση έπεσε τώρα η Leicester, με 37 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο από την Stoke που προηγείται. Η Palace από την άλλη, είναι πλέον 15η και με μια διαφορά πέντε βαθμών από τις θέσεις του υποβιβασμού, συν ένα ματς λιγότερο.

Crystal Palace: Hennessey, Sakho, Kelly, Schlupp (69′ Van Aanholt), Ward, Milivojevic, Cabaye, Townsend, Zaha (84′ McArthur), Benteke

Leicester: Schmeichel, Benalouane (76′ Chilwell), Huth, Fuchs, Simpson, King (64′ Drinkwater), Ndidi, Albrighton, Mahrez (75′ Gray), Ulloa, Vardy