O Capoue «βύθισε» τη Swansea

Ακόμη πιο δύσκολο κατέστησε το έργο της Swansea για παραμονή στα «σαλόνια» της Premier League η Watford, νικώντας την στο Vicarage Road και «βιδώνοντάς» την στη 18η θέση της βαθμολογίας.

Οι «Hornets» επικράτησαν με 1-0 χάρη σε τέρμα του Etienne Capoue  και διατηρήθηκαν στη 10η θέση, ξεκαθαρίζοντας και την υπόθεση παραμονής για τους ίδιους. Μόνο νίκη θέλει η Swansea τώρα απέναντι στην Stoke την ερχόμενη αγωνιστική, καθώς ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και απείλησαν νωρίς δύο φορές, με τον Gylfi Sigurdsson. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 26′ για να δούμε την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία από την Watford, με τον Troy Deeney να πιάνει ένα δυνατό σουτ και τον Lukasz Fabianski να αποσοβεί εντυπωσιακά.

Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ με ένα «δώρο» των αντιπάλων τους. Ο Alfie Mawson έκανε υπέπεσε σε μεγάλο λάθος, επιτρέποντας στον Capoue να πάρει τη μπάλα και με διπλή προσπάθεια να νικήσει τον Fabianski για το 1-0. Οι δύο ομάδες ήταν σχετικά ισάξιες στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο η Swansea έψαξε για το γκολ της ισοφάρισης.

Αρκετά μέτριο θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο με τις ομάδες να μην μπορούν να δημιουργησουν καλές στιγμές και να προσφέρουν ουσιαστικά ελάχιστο θέαμα. Μετά το 60′ η Watford ξεκίνησε ουσιαστικά να κλείνεται πίσω και οι «Swans» έκαναν ορισμένες απέλπιδες προσπάθειες να ισοφαρίσουν, δίχως αποτέλεσμα. Με εξαίρεση μια μεγάλη στιγμή στις καθυστερήσεις, την οποία δεν αξιοποίησε ο Sigurdsson, δεν υπήρξαν άλλες ευκαιρίες και το τελικό σκορ παρέμεινε 1-0.

Έτσι, στη 10η θέση βρίσκεται πλέον η Watford με 40 βαθμούς και με παιχνίδι περισσότερο από την 11η Stoke, ενώ η Swansea κόλλησε στη 18η θέση, δύο βαθμούς πίσω από την Hull City.

Watford: Gomes, Mariappa, Prodl, Holebas, Janmaat, Doucoure, Cleverley (89′ Behrami), Capoue, Amrabat (64′ Kabasele), Niang (78′ Okaka), Deeney

Swansea: Fabianski, Mawson, Fernandez, Olsson, Naughton, Fulton (67′ Carroll), Ki, Fer, Narsingh (58′ Baston), Sigurdsson, Llorente (81′ Ayew)