Rondon λαμπρός την οδηγεί…

Η West Brom κατάφερε και επικράτησε της Swansea με 3-1 στα Hawtons, την τέταρτη το βράδυ και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη .Ο επιθετικός από τη Βενεζουέλα, το πηρέ πάνω του και μετα τη χαμένη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε χατ τρικ στο δεύτερο ημίχρονο και βύθισε την Swansea . Να σημειωθεί ότι, ο επιθετικός των Baggies έγινε μόλις ο δεύτερος παίχτης  στην ιστορία του αγγλικού ποδόσφαιρου που σημειώνει τρία γκολ όλα με κεφαλιές . Από την άλλη πλευρά, η  Swansea,  έδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι ότι δεν μπορεί να πιάσει σταθερή απόδοση και μένει χωρίς εκτός έδρας νίκη από την πρεμιέρα τον Αύγουστο.

Το πρώτο ημίχρονο, κύλισε χωρίς συγκινήσεις με τις δυο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία για γκολ και να επιδίδονται  σε παιχνίδι κέντρου . Μοναδική ευκαιρία αυτή του Rondon στο 36 που αστόχησε σε τετ α τετ κόντρα στον Fabianski, ενώ στο 42′ το γκολ του Chadli  με κεφαλιά δεν μέτρησε ποτέ λόγω οφσάιντ. Όλα αυτά σε διάστημα έξι λεπτών…

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα αλλάξαν,  καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, και πίεσαν για το γκολ. Η επιμονή τους δικαιώθηκε στο 50ολεπτο με τον Rondon, οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Ο υψηλόσωμος φορ έδωσε το σύνθημα για τη συντριβή των κύκνων και στο 61 έγραψε το 2-0. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Swansea δέχθηκε το τελειωτικό χτύπημα πάλι με τον  Rondon , οποίος  έκανε χατ τρικ σε μια ονειρεμένη βραδιά για τον ίδιο και την ομάδα του .Το μόνο που κατάφεραν οι ουαλοι ήταν να μειώσουν με τον στο 78′ με τον Routledge .

West Brom: Foster, Nyom, McAuley, Olsson, Brunt, Fletcher, Yacob, Phillips, Morrison, Chadli, Rondon

Αλλαγές: McClean, Gardner, Robson-Kanu

Swansea: Fabianski , Rangel, Mawson, Amat, Taylor, Britton, Fulton, Routledge, Sigurdsson, Montero, Llorente

Αλλαγές: Barrow, Borja Baston, Cork