Υποτάχθηκε στο Anfield η Stoke!

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα μας για την Boxing Day καθώς επιβλήθηκε με 4-1 της Stoke και ξανά μείωσε την απόσταση της από την πρωτοπόρο Chelsea στους 6 βαθμούς μετά από 18 αγώνες!

Liverpool ξεκίνησε με κέφι και διάθεση να δημιουργήσει νωρίς κινδύνους και ρήγματα ωστόσο δεν δημιούργησε ιδιαίτερα κινδύνους πέρα από υποψίες φάσεων. Στο 12′ όμως αδράνεια ολική όχι μόνο στα πλάγια όπου επιτρέπεται ανενόχλητα η σέντρα και ολιγωρία του Lovren που χάνει τον Walters και εκείνος με κεφάλια άνοιξε το σκορ.

Η Liverpool έπαθε μίνι σοκ και παραλίγο να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 όταν ο Allen σούταρε πάνω στο Mignolet και στο rebound ο Clyne απομάκρυνε τη σέντρα του Pieters. Μετα το 25′ οι Reds άρχισαν να φθάνουν πιο εύκολα στην περιοχή, κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα και ευτυχησαν να ισοφαρισουν στο 35′ μετά από επιμονή του Lallana και λανθασμένη εκτίμηση του Grant.

Μετα την ισοφάριση άλλαξε η ψυχολογία του αγώνα τελείως και επήλθε η ανατροπή στο 44′ με σουτ του Firmino μέσα από την περιοχή, το οποίο βρήκε και στα δύο δοκάρια. Έτσι, η Liverpool πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1 σε ένα ημίχρονο που παρουσία σε δύο πρόσωπα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Stoke ξεκίνησε παίρνοντας την κατοχή χωρίς όμως να δημιουργησει ιδιαίτερα προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Αντιθέτως στο 59′ έγινε το 3-1 για τους γηπεδούχους με αυτογκόλ του Imbula μετά από ωραία ομαδικη προσπάθεια και γύρισμα στο ύψος του πέναλτι με την κατάληξη να είναι αναπόφευκτη.

Η Liverpool κυριάρχησε καθ’ολοκληρίαν στη συνεχεια και στο 70′ ο Daniel Sturridge που είχε προηγουμένως περάσει αλλαγή στη θέση του Origi (όπως και ο Can στη θέση του Lallana ) και διάβασε σωστά τη φάση εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του Shawcross προς τον Grant. Μετά το 4-1, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα ενόψει και των συνεχόμενων παιχνιδιών και δεν έμελλε κάτι να αλλάξει. Η ομάδα του Klopp πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη και πλέον στρέφει την προσοχή της στο σπουδαίο ντέρμπι του Σαββάτου κόντρα στην Manchester City.

Πηγή: liverpool.gr