Απόρθητοι “Πολίτες’’

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Manchester City στην έδρα της απέναντι στην Arsenal, με το τελικό σκορ να είναι 2-1.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε τις πολλές φάσεις, το πάθος των παιχτών της City έδωσε προσωρινά ηρεμία στις τάξεις του συλλόγου, καθώς τα γκολ των Sane και Sterling, στο 47’ και στο 72’ αντίστοιχα, ανέτρεψαν το σε βάρος τους σκορ, καθώς οη Arsenal είχε προηγηθεί στο 5’ λεπτό με τον Walcott

Η Arsenal μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, καθώς στο 5’ ο Sanchez έβγαλε μόνο του μέσα στην περιοχή τον Walcott, ο οποίος έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Bravo.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Manchester City έχασε μεγάλη ευκαιρία. με την κεφαλιά του Sterling να περνάει λίγο άουτ, την στιγμή που ο παίχτης ήταν σχεδόν απέναντι σε κενή εστία.

Οι “Κανονιέρηδες’’ έφτασαν κοντά στο να διπλασιάσουν τα τερματά τους. Με τον Monreal στο 31’ να σεντράρει και τον Walcott να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Bravo, ο οποίος είχε μείνει απλά στάσιμος και κοιτούσε την πορεία της.

Η City στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά, με τους “Πολίτες’’ 47’, να φέρνουν το ματς στα ίσα, καθώς μετά από ψηλοκρεμαστή πάσα του Silva, ο Sane βγήκε στην πλάτη της Arsenal, μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό τελείωμα, έγραψε το 1-1.

Στο 62’ η City απείλησε ξανά, με τον De Bruyne να δίνει πάσα στον Sane που είχε μπει μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον Cech.

Οι γηπεδούχοι που είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, δημιούργησαν κι άλλη ευκαιρία στο 68’ με τον De Bruyne, ο οποίος σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στου αμυντικούς και ο Cech με μια εκπληκτική απόκρουση την έστειλε σε κορνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η πίεση της Manchester City απέδωσε καρπούς. Μετά από εκπληκτική σέντρα πίσω από το κέντρο του γηπέδου, ο De Bruyne βρήκε τον Sterling, που διείσδυσε στην περιοχή και με δυνατό σουτ, νίκησε τον Cech γράφοντας το τελικό 2-1.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Manchester City: Bravo, Zabaleta (46′ Sgna), Otamendi, Kolarov, Clichy, Toure, Fernando, Sterling, De Bruyne (84′ Iheanacho), Sane (76′ Navas)

Arsenal: Cech, Bellerin, Gabriel, Koscielny, Monreal, Conquelin (75′ Giroud), Xhaka, Walcott, Ozil, Iwobi ( 65′ Chamberlain), Sanchez