“Τετρα’’πέρατες “Αλεπούδες”

Η Leicester ισοπέδωσε την Manchester City στο King Power Stadium, με τις “Αλεπούδες να κερδίζουν το παιχνίδι με τελικό σκορ 4-2

Η ομάδα του Ranieri μπήκε με άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο, καθώς στο 5’ λεπτό του αγώνα προηγούταν ήδη με 2-0, με τα γκολ να τα πετυχαίνουν Vardy και King στο 2’ και στο 5’ αντίστοιχα. Στο 21’ ο Vardy σκόραρε ξανά, με τον Άγγλο να πετυχαίνει και τρίτο προσωπικό γκολ στο 78’. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-2, αρχικά με απευθείας φάουλ του Kolarov στο 82’ και στο 90’ με πλασέ του Nolito μέσα από την περιοχή.

Πλέον οι “Αλεπούδες” έχουν απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ παράλληλα ελπίζουν αυτή η νίκη να τους ανεβάσει ψυχολογικά, ώστε να σώσουν την χρονιά με έξοδο στην Ευρώπη.

Η City μετά από αυτή την ήττα, κινδυνεύει να μείνει έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή, με την προϋπόθεση όμως η Chelsea να νικήσει στο αυριανό της παιχνίδι, απέναντι στην West Brom.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3’, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ, καθώς μετά από κάθετη πάσα του Slimani, ο Vardy βγήκε απέναντι από τον Bravo και με δεξί πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των “Πολιτών’’

Δύο λεπτά αργότερα, οι “Αλεπούδες χτύπησαν ξανά, αυτή την φορά με τον King, ο οποίος σκόραρε με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στο 12’ οι πρωταθλητές έχασαν και άλλη μεγάλη ευκαιρία, για να τριπλασιάσουν τα τέρματα τους, όπου μετά από κεφαλιά πάσα του Huth, ο Slimani δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντινή απόσταση απο την εστία των φιλοξενουμένων, καθώς έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Η πρώτη ευκαιρία για την Manchester City, ήρθε στο 14’, με τον De Bruyne να μπαίνει μέσα στην περιοχή και να σουτάρει, με την μπάλα όμως να καταλήγει λίγο άουτ.

Η Leicester Κατάφερε να φτάσει και σε τυρίτο γκολ, καθώς μετά από πάσα του Mahrez, ο Vardy μπήκε μέσα στην περιοχή, πέρασε και τον Bravo και σκόραρε σε κενή εστία.

Την δεύτερη της ευκαιρία η City την έκανε στο 30’, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του De Bruyne, ο Kolarov έπιασε την κεφαλιά, αλλά είδε την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη ευκαιρία έγινε από πλευράς Manchester City, όπου μετά από σουτ του De Bruyne στο 50’, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η City απείλησε ξανά με σουτ έξω από την περιοχή στο 57’, με τον Gundogan να στέλνει την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Zieler.

Πέντε λεπτά αργότερα οι “Πολίτες’’ απείλησαν ξανά, με τον Zabaleta να κάνει το σουτ μέσα α΄πο την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στους αμυντικούς της Leicester και να βγαίνει σε κόρνερ, πριν καταλήξει στα δίχτυα του Zieler.

Στο 63’ ήταν σειρά της Leicester να απειλήσει, με τον Slimani να μπαίνει μέσα στην περιοχή και να πλασάρει, αλλά ο Bravo ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Vardy στο 78’ σημείωσε το τρίτο του προσωπικό τέρμα, με τους αμυντικούς της City να κάνουν λάθος πίσω στην άμυνα, με τον Άγγλο επιθετικό να κλέβει την μπάλα και από πλάγια μεριά μέσα στην περιοχή, γράφει το 4-0 για τις “Αλεπούδες’’.

Η City βρήκε δίχτυα στο παιχνίδι για πρώτη στο 82’, με τον Kolarov να σκοράρει με απευθείας φάουλ, ένα μέτρο περίπου έξω από την μεγάλη περιοχή.

Οχτώ λεπτά αργότερα η Manchester City μείωσε σε 4-2, με τον Kolarov να πασάρει στον Nolito, ο οποίος από το ύψος του πέναλντι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Zieler.

Στο 90+1’ ο Nolito έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, καθώς βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Leicester: Zieler, Simpson, Morgan, Morgan, Huth, Fuchs, Mahrez (90+2’ James), Amartey, King, Albrighton, Vardy (88’ Gray), Slimani (77’ Okazaki)

Manchester City: Bravo, Zabaleta, Stones, Kolarov, Sagna, Fernado, Navas (58’ Stearling), De Bruyne, Gundogan (68’ Nolito), Silva, Iheanacho (58’ Toure)