Επιστροφή στο Champions League για την Liverpool

Η Liverpool μπήκε από την αρχή του παιχνιδιού δυνατά και είχε ως στόχο την νίκη.Η Middlesbrough αμύνθηκε αποτελεσματικά για 45 λεπτά, αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «Reds» με το σκορ να τερματίζει στο 3-0.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες ευκαιρίες του αγώνα:

Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 6′ με τον Clyne να κάνει 1 σουτ από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι

Λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου, και συγκεκριμένα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων o Wijnaldum παίρνει μία πάσα μέσα στην περιοχή και στέλνει την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία, κάνοντας το 1-0.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, στο 51′ ο Coutinho εξαπολύει ένα δυνατό σουτ από μακρινό φάουλ.Η μπάλα πήγε στην κάτω αριστερή γωνία,νικώντας τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 2-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 56′ ο Lallana υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ένα σουτ στέλνει την μπάλα μέσα από το δεξί δοκάρι.

Αναλυτικά οι 11αδες:

Liverpool: Mignolet, Clyne, Matip, Lovren, Milner, Can, Wijnaldum, Lallana, Coutinho, Firmino, Sturridge

Middlesbrough: Guzan, Fabio, Chambers, Gibson, Friend, Clayton, Leadbitter, Forshaw, Downing, Bamford, Gestede