Θυμίζει Arsenal!

Μια ομάδα που αρχίζει να <<θυμίζει Arsenal>> είναι οι «Κανονιέρηδες» οι οποίοι συνεχίζουν μέρα με την μέρα να βελτιώνονται, παίρνοντας 3 <<πολύτιμους>> βαθμούς, <<διαλύοντας>> την Huddersfield με 5-0.

Εξαιρετικά βελτιωμένη εμφανίζεται η Arsenal τον τελευταίο καιρό και το έδειξε και σήμερα, καθώς μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό και να <<κυριαρχήσει>> στο παιχνίδι.Η Huddersfield δεν μπόρεσε να κυνηγήσει το τέμπο της Arsenal, με αποτέλεσμα το 5-0 να αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες στιγμές:

Δυναμικά από το πρώτο λεπτό μπήκαν οι «Κανονιέρηδες», με αποτέλεσμα στο 3′ ο Lacazette θα πάρει μία πάσα και θα επιχειρήσει ένα σουτ από την άκρη της περιοχής, που καταλήγει μέσα από το αριστερό δοκάρι της εστίας, ανοίγοντας από νωρίς το σκορ σε 1-0.

Η Haddersfield προσπάθησε να απαντήσει στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα στο 54′ ο Elias Kachunga κάνει μια πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Cech αντέδρασε σωστά και σταμάτησε την επίθεση.

Η Arsenal επιτέθηκε ξανά στο 59′, με τον Giroud να εκμεταλλεύεται μια πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή, κάνοντας αμέσως ένα σουτ προς την εστία, αλλά η μπάλα πάει έξω από το αριστερό δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 68′ ο Mesut Ozil <<έφτιαξε>> τον Olivier Giroud, ο οποίος νίκησε τον Lossl με ένα έξοχο σουτ στην κάτω αριστερή γωνία, κάνοντας το 2-0.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, στο 69′, o Alexis Sanchez θα πάρει μια ποιοτική σέντρα και θα εξαπολύσει ένα σουτ ακριβείας, στην κορυφή της εστίας, που καταλήγει πίσω από τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 3-0.

Η Arsenal συνέχισε να <<φλέγεται>> και να δικαιολογεί το παρατσούκλι της «Κανονιέρηδες» και στο 72′, ο Mesut Ozil θα πάρει μία κοντινή πάσα από τον Aaron Ramsey, θα <<ξεγελάσει>> τον αντίπαλό του και θα ρίξει ένα <<ασταμάτητο>> σουτ, στην κάτω δεξιά γωνία, διευρύνοντας κι άλλο την διαφορά σε 4-0.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Wenger δεν φάνηκε διατεθειμένη να σταματήσει, με αποτέλεσμα στο 87′, ο Kolasinac θα δώσει μία πάσα στον Giroud, με τον δεύτερο να κάνει ένα σουτ μέσα στην περιοχή,που καταλήγει στην κορυφή της εστίας, νικώντας για ακόμα μία φορά τον Lossl, κάνοντας το 5-0.