(Κόλαση)nac

Με έναν εκπληκτικό Kolasinac, και έναν Mesut Ozil για ακόμα μια φορά από τα παλιά, η Arsenal επικράτησε με 2-1 της Swansea.

H Swansea ξεκίνησε δυνατά, πετυχαίνοντας 1 γκολ στο 1ο ημίχρονο, όμως στο 2ο μισό του παιχνιδιού η Arsenal ανέβασε ρυθμούς, με τους «Swans» να μην μπορέσουν να ανταπεξέλθουν, με αποτέλεσμα να δεχθούν 2 γρήγορα γκολ.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες στιγμές του παιχνιδιού:

Στο 22′, ο Tammy Abraham τροφοδότησε τον Sam Clukas, με τον δεύτερο να τελειώνει την φάση με ευκολία, κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Οι «Κανονιέρηδες» προσπάθησαν να απαντήσουν στο 41′ με τον Sanchez να εξασφαλίζει λίγο χώρο μέσα στην περιοχή, εξαπολύοντας ένα σουτ, με τον Fabianski να κάνει μία εξαιρετική απόκρουση.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου,στο 51′, ο Mesut Ozil θύμισε τον παλιό καλό του εαυτό, κάνοντας μια φοβερή πάσα μέσα στην περιοχή, με τον Sead Kolasinac να στέλνει με ψυχραιμία την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 58′ ο Sead Kolasinac έκανε μια πάσα μέσα στην περιοχή στον Ramsey, με τον Ουαλό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, στην κάτω αριστερή γωνία.

Λίγο έλειψε οι «Κανονιέρηδες» να πάρουν αέρα 2 τερμάτων, στο 66′ με ένα σουτ του Bellerin μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.