1-0 από Jese, Stoke-φάλι !

Η γηπεδούχος Stoke κατάφερε να επικρατήσει της Arsenal στον αγώνα που έριξε την αυλαία για σήμερα εν όψει του Αγγλικού πρωταθλήματος. Με σκόρερ της τον νεοαποκτειθέν με μορφή δανεισμού από τη Paris Saint Germain κατέκτησε το πρώτο της τρίποντο για τη σεζόν ενώ υποχρέωσε τους κανονιέρηδες στην πρώτη τους ήττα για το πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες με την Arsenal να προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό της και να τις μεταφράσει σε γκολ. Αυτό όμως δεν έγινε πράξη καθώς η πολύ καλά στημένη αμυντικά Stoke κατάφερε να σβήσει τις επιθετικές πρωτοβουλίες των κανονιέρηδων. Με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 0-0.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πιάσουν στον ύπνο την άμυνα της Arsenal μετά από κάθετη του Berahino και γκολ του Jese που έκανε σήμερα το ντεμπούτο του γράφοντας έτσι το 1-0. Πάρα το ότι οι gunners είχαν στη διάθεσή τους ένα ημίχρονο σχεδόν δεν κατάφεραν να επαναλάβουν ανατροπή που είχαν κάνει στη 1η αγωνιστική  με αποτέλεσμα να δεχθούν τη πρώτη ήττα της σεζόν.

Συνθέσεις

Stoke: Butland, Zouma, Shawcross, Cameron, Diouf, Fletcher, Allen, Pieters (Indi 89′), Shaquiri (Berahino 25′), Jese (Sobhi 71′), Choupo-Moting

Arsenal: Cech, Mustafi, Kolašinac (Giroud 66′), Monreal, Bellerin, Chamberlain, Xhaka (Iwobi 78′), Elneny, Ozil, Welbeck, Lacazette (Walcott 78′)