Αν έχεις Herrera διάβαινε!

Με τον Ander Herrera να κάνει ότι θέλει σε άμυνα και επίθεση και να δημιουργεί το πρώτο και να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ η Manchester United επιβλήθηκε με 2-0 της Chelsea.

Η Manchester United υποδέχθηκε για την 33η αγωνιστική της Premier League την Chelsea και πήρε τη νίκη με 2-0 χάρη στα γκολ των Marcus Rashford στο 9′ και Ander Herrera στο 49′ με τους «Κόκκινους Διαβόλους» να μπαίνουν σε τροχιά τετράδας, την ώρα που η Chelsea ακροβατεί πλέον στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Manchester United η οποία μπορεί να είδε τον Lingaard να αστοχεί στο 7′ σε τετ-α-τετ με τον Begovic, όμως στο 9′ όταν ο Ander Herrera έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Rashford ο Άγγλος διεθνής πλάσαρε σωστά από πλάγια θέση τον Βόσνιο ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του σε μία φάση που χωρά αρκετή συζήτηση διαιτητικά μιας και ο Ισπανός παίρνει τη μπάλα ενώ έχει κοντράρει πρώτα στο χέρι του.

Η συνέχεια είχε την United να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την Chelsea να προσπαθεί να κρατήσει τη μπάλα όμως ο Jose Mourinho είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι των «Μπλε» και για το λόγο αυτό είχε δώσει εντολή στον Herrera να έχει σε man to man μαρκάρισμα τον Hazard με αποτέλεσμα να μην είναι δημιουργική η ομάδα του Conte.

Οι «Κόκκινοι Δίαβολοι» έχασαν μία ακόμα καλή ευκαιρία στο 31′ όταν ο Young βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα συρτό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Begovic.

Η μόνη φορά που κατάφερε να απειλήσει η Chelsea ήταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Costa βρέθηκε μακριά από την περιοχή με τη μπάλα να του στρώνεται και να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ, όμως αυτή έφυγε μακριά από το τέρμα του De Gea.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με το πρώτο. Παρότι η Chelsea μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει, η United ευτύχησε να πετύχει νωρίς ένα δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα στο 49′ ο Herrera από δημιουργός έγινε σκόρερ και με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Begovic και έκανε το 2-0.

Η Chelsea δεν μπόρεσε ποτέ να φτάσει στο γκολ μιας και δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες με τον

Manchester United: De Gea, Valencia, Bailly, Rojo, Darmian, Fellaini, Herrera, Young, Pogba, Lingard (Carrick 61′), Rashford (Ibrahimovic 83′)

Chelsea: Begovic, Azpilicueta, Luiz, Cahill, Moses (Fabregas 55′), Kante, Matic (Willian 67′), Alonso, Pedro, Costa, Hazard