Arsenal είσαι …

Με τον εναρκτήριο αγώνα να λήγει με το εκκωφαντικό 4-3 με πολλαπλές εναλλαγές στο σκορ με πρωταγωνιστές για την γηπεδούχο ομάδα τις δυο τις αλλαγές – Ramsey και Giroud – που οδήγησαν στην ανατροπή και στη νίκη η Arsenal κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο της χρονιάς.

Στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε η διάθεση και των 2 ομάδων να παίξουν το ποδόσφαιρό τους η κάθε μια και έτσι μόλις στο 2ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς Alexandre Lacazette άνοιξε το σκορ για τους κανονιέρηδες κάνοντας το 1-0 με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Helneny. Η χαρά αυτή των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ καθώς στο 5ο λεπτό ο Okazaki μετά από αποτυχημένη έξοδο του Cech έκανε το 1-1. Το ημίχρονο κυλούσε και οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη. Έτσι στο 29′ οι αλεπούδες πήραν κεφάλι στο σκορ κάνοντας το 1-2 με τον Vardy. Η ψυχρολουσία της επερχόμενης ανατροπής φάνηκε και στη ψυχολογία των παικτών της Arsenal που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και δεχόταν συνεχόμενες φάσεις. Στο 47′ όμως ο Wellbeck κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από κακή λειτουργία της άμυνας των φιλοξενούμενων σε 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι και έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους να κάνουν την έκπληξη. Στο 56′ ο Vardy με δεύτερο προσωπικό του τέρμα ξανάδωσε κεφάλι στο σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 2-3. Σε εκείνο το σημείο και δεδομένης της εικόνας της Arsenal έμοιζε ότι θα τελείωνε ο αγώνας με αρνητικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους. Όμως ο Αλσατός τεχνικός και οι αλλαγές του είχαν άλλα σχέδια περνώντας αρχικά στο 67′ τους Ramsey και Giroud και στο 75′ το Walcott. Οι gunners απέκτησαν πιο επιθετική πνοή με αποτέλεσμα να «πνίγουν» σε κάθε επίθεση τους παίκτες της Leicester στην άμυνά τους. Η συνεχόμενη πίεση απέδωσε καρπούς και έτσι με 2 γκολ σε διάστημα δυο μόλις λεπτών (83′ , 85′) οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή αρχικά με το Ramsey και τέλος με το Giroud.  Η έναρξη της φετινής premier league αν μη τι άλλο μας καθήλωσε και προφανώς ήταν γενναιόδωρη με 7 γκολ στο ξεκίνημά της.

Arsenal: Τσεχ, Χόλντνγκ (67′ Ζιρού), Μονρεάλ, Κολάσινατς, Μπεγερίν, Ελνένι (67′ Ράμσεϊ), Τσάκα, Όξλεϊντ- Τσάμπερλεϊν, Εζίλ, Γουέλμπεκ (74′ Γουόλκοτ), Λακαζέτ

Leicester: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Φουκς, Μαχρέζ, Εντιντί, Τζέιμς (82′ Ιεανάτσο), Ολμπράιτον (88′ Γκρέι), Οκαζάκι (72′ Αμαρτέι), Βάρντι