Champions League στοπ !!!

Η ομάδα της Arsenal κέρδισε με 3-1 την Everton που περίμενε κάποιο δώρο από τη Midlesbrough το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ έτσι μετά από 23 χρόνια η ομάδα των Gunners δεν θα καταφέρουν να τερματίσουν στη 4αδα και θα κοιτάξουν τη πορεία τους στο Europa. Μεγάλο πλήγμα για κάθε κανονιέρη που είχε συνηθίσει να βλέπει την ομάδα του να περνάει κάθε χρόνο τουλάχιστον ως το top-16 του Champions League.

Ας προχωρήσουμε όμως στο προκείμενο με τους κανονιέρηδες να υποδέχονται σήμερα το απόγευμα την ομάδα της Everton. Το μόνο αποτέλεσμα που υπήρχε για τους γηπεδούχους η νίκη όπου και ήρθε με καλό ρυθμό και μόλις στο 8ο λεπτό προηγήθηκε με το τέρμα που σημείωσε ο Bellerin. Έξι λεπτά αργότερα ο κεντρικός αμυντικός της Arsenal Laurent Koscienly αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ στον Valencia. Αυτό όμως δεν επηρέασε τους γηπεδούχους που στο 27ο λεπτό έκαναν δυο τα τέρματά τους με τον Alexis Sanchez. Και ενώ προηγούνταν 2-0 και ενώ δεν είχε ακουστεί κάτι από το Anfield μέχρι το 45 ήρθαν τα κακά μαντάτα με το γκολ του Waijnaldum που άνοιξε το σκορ η Liverpool.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και σαφώς επηρεασμένοι οι παίκτες της Arsenal οπισθοχώρησαν με αποτέλεσμα στο 58 να χρισθεί σκόρερ ο Lukaku ενώ παράλληλα φαινόταν να κλειδώνει και η ομάδα των Reds την νίκη και τη 4η θέση με αυτό το αποτέλεσμα που το σκορ είχε γίνει ήδη 3-0. Το μόνο που έμενε ήταν εν τέλει να χάσει αυτό το αποτέλεσμα που είχε χτίσει από το πρώτο ημίχρονο κάτι που δεν έγινε καθώς στο 90′ μάλιστα ο Aaron Ramsey κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων με το 3ο γκολ της ομάδας του.

Arsenal : Cech, Holding, Koscielny, Gabriel (Mertesacker53′), Bellerin, Ramsey, Xhaka(Coquerlin 62′), Monreal, Ozil, Alexis (Iwobi 68′), Welbeck

Everton : Joel, Holgate, Jagielka, Williams, Baines, Gana(Barry 46′), Schneiderlin, Davies(Barkley 26′), Valencia(Kone 83′), Lukaku, Mirallas