Championship (αποτελέσματα)

Φωτιά έχει πάρει η κορυφή της Championship έπειτα από τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής. Η Wolves γνώρισε την 3η ήττα για φέτος, καθώς δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της QPR, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Το γκολ προήλθε από την «χρυσή» αλλαγή, Matt Smith, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά στο 86’ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Την ίδια ώρα ούτε η Cardiff κατάφερνε να περάσει το εμπόδιο της σκληροτράχηλης Millwall μένοντας στο 0-0.

Χάρη στο πολύ όμορφο τέρμα που σημείωσε ο νεαρός Harvey Barnes, η Barnsley απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Sheffield Wednesday. Ο νεαρός άσσος είναι δανεικός από την ομάδα της Leicester, πέτυχε ίσως το ομορφότερο γκολ της αγωνιστικής καθώς έπιασε ένα δυνατό σουτ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Αυτήν την αγωνιστική ήταν η σειρά της Fulham να πάρει αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Για την ακρίβεια η Bolton σχεδόν έφευγε με τους τρεις βαθμούς από το Craven Cottage, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν να πουν την τελευταία τους λέξη στο 94’ όπου με κεφαλιά ο Tom Cairney έριχνε ξάπλα τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Αποτέλεσμα που βυθίζει την ομάδα της Bolton στην τελευταία θέση με μόλις 7 βαθμούς.

Το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με ανατροπή πήρε και η ομάδα του Mick McCarthy, η Ipswich, φεύγοντας από την έδρα της Burton με την νίκη 2-1. Και τα τρία γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν με τον Ben Turner, η ισοφάριση ήρθε δέκα λεπτά αργότερα 66’ με τον Martyn Waghorn. Ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, στο 84’ πέρασε ως αλλαγή ο Bersant Celina και πέντε λεπτά αργότερα με ωραία εκτέλεση φάουλ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωνε το τελικό σκορ 2-1 για την ομάδα της Ipswich.