Μία Tottenham, μα τι Tottenham!

Η Tottenham όντας σε εξαιρετική κατάσταση άλωσε το St Mary’s με 1-4, παρά το ότι η Southampton προηγήθηκε στο σκορ.

Η Southampton ξεκίνησε τον αγώνα με γρήγορο γκολ με τον van Dijk να ανοίγει το σκορ στο 2′, όμως ο Alli πήρε το όπλο του στο 19′, για να ανατρέψει στο 52′ το σκορ ο Kane, ενώ ο Son έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη και στο στο τέλος και πάλι ο Alli πέτυχε το δεύτερο γκολ του,

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Southampton και μόλις στο 2′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Virgil van Dijk να ανοίγει το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Ward Prowse, ο Ολλανδός έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έκανε το 1-0.

Τα «Σπιρούνια» προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα τόσο στο 4′ με τον Kane με ένα μακρινό σουτ, όσο και με τον Eriksen στο 9′ μετά από συνεργασία με τον Rose, όμως σε καμία από τις δύο ευκαιρίες δεν έφτασε η μπάλα στα δίχτυα.

Ότι δεν πέτυχε η Tottenham στο πρώτο δεκάλεπτο, το πέτυχε στο 19′. Ο Alli εκμεταλλεύτηκε την κίνηση του Sissoko από αριστερά και τη σέντρα του και ο νεαρός χαφ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Λονδρέζοι θα μπορούσαν να φτάσουν και σε ένα δεύτερο γκολ στο 33′ με τον Eriksen, ο οποίος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με το καλό του πόδι από τον άξονα, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Tottenham και τον χειρότερο για την Southampton. Η ομάδα του Pochettino ευτύχησε να κάνει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο την ανατροπή μιας και στο 52′ αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Kane να χτυπήσει με… το κεφάλι. Ο Eriksen βαφτίστηκε αυτή τη φορά δημιουργός, ο Kane βρέθηκε ξεμαρκάριστος και από κοντά έκανε το 1-2, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Τα «Σπιρούνια» θα μπορούσαν να φτάσουν και σε τρίτο γκολ, όταν ο Redmond ανέτρεψε τον Alli μέσα στην περιοχή με τον εξτρέμ να βλέπει την κόκκινη κάρτα, όμως ο Kane δεν κατάφερε στο 57′ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Tottenham είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με την Southampton να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και οι παίκτες του Pochettino έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, τόσο με τον Kane στο 66′ όσο και με το σουτ του Rose στο 74′ που κατέληξε στο δοκάρι.

Οι αλλαγές στο τέλος σταμάτησαν να χάνονται και στο 84′ ο Son πέτυχε τρίτο γκολ της ομάδας του όταν εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Tottenham τα κενά της Southampton και ο Eriksen έβγαλε μία βαθιά μπαλιά προς τον Ασιάτη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και όμορφο πλασέ έκανε το 1-3.

Ο Alli στο 89′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Tottenham και εκμεταλλευόμενος και πάλι τα κενά των «Αγίων» έκανε το τελικό 1-4.

Southampton: Forster, Cedric, Fonte, van Dijk, Bertrand, Ward-Prowse, Romeu, Davis, Boufal, Rodriguez, Redmond.

Tottenham:  Lloris, Walker, Dier, Vertonghen, Rose, Wanyama, Dembele (Winks 81′), Sissoko, Eriksen, Alli, Kane.