Μόνη δεύτερη η Tottenham

Ισόπαλο με σκορ 2-2 ήρθε το παιχνίδι μεταξύ της Manchester City και της Tottenham με τα “Σπιρούνια” να επιστρέφουν από την κόλαση.

Η Tottenham παρέμεινε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, ενώ συνεχίζει αήττητη για έβδομο συνεχόμενο ματς, καθώς ήρθε ισόπαλη με την Manchester City στην έδρα των “Πολιτών” με σκορ 2-2. Τα πράγματα για τα “Σπιρούνια” δυσκόλεψαν καθώς δυο απανωτά λάθη του Lloris έβαλαν την Manchester City μπροστά στο σκορ με 2-0, όπου στο 49’ και 54’ οι Sane και De Bruyne δεν συγχώρεσαν τα λάθη του Γάλλου τερματοφύλακα. Ο Pochettino είδε την ομάδα του να αντιδρά και με τους Dele Alli και Heung-Min να πετυχαίνουν τα δυο γκολ της ισοφάρισης για την Tottenham

Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι είχαμε στο 11’ με τον Otamendi, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή της Tottenham, αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα η Manchester City επείλησε ξανά, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του De Bruyne η μπάλα έφτασε στον Zabaleta, ο οποίος με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 37’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον De Bruyne να κάνει μια ψηλή πάσα αλλά o Aguero δεν κατάφερε να νικήσει τον Lloris, καθώς ο τερματοφύλακας της Tottenham κατάφερε με ένα άλμα την τελευταία στιγμή να μπλοκάρει την μπάλα. Ενώ ένα λεπτό αργότερα πάλι ο Aguero έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο επιθετικός της Manchester City μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του κατάφερε να το εξουδετερώσει ο Lloris στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 49’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ, όπου μετά από μακρινή μπαλιά του De Bruyne ο Lloris έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Sane που βρέθηκε μόνος του απέναντι σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα δεύτερο συνεχόμενο λάθος του Lloris, καθώς μετά από σέντρα του Sterling ο Γάλλος τερματοφύλακας έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο De Bruyne Που ακολουθούσε την φάση έγραψε το 2-0 για τους “Πολίτες”.

Η Tottenham δεν άργησε να αντιδράσει και στο 58’ μετά από σέντρα του Walker ο Dele Alli έστειλε με ωραία κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Bravo.

Στο 76’ η Manchester City είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Sterling να μπαίνει μέσα στην περιοχή και να βρίσκεται αντιμέτωπος με τον Lloris, αλλά ο επιθετικός της City έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Tottenham ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα τα “Σπιρούνια” έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Kane να δίνει πάσα με τακουνάκι στον Heung-Min, με τον Κορεάτη να στέλνει με όμορφο πλασέ την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία του Bravo, γράφοντας το τελικό 2-2.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Manchester City: Bravo, Zabaleta, Otamendi, Kolarov, Clichy (84’ Stones). Toure, Sterling (82’ Gabriel Jesus), Silva (90’ Delph), De Bruyne, Sane, Aguero

Tottenham: Lloris, Dier, Alderweireld (65’ Winks), Wimmer (46’ Heung-Min), Walker, Wanyama, Dembele (78’ Sisoko), Rose, Eriksen, Dele Alli, Kane