Ο νόμος του Zlatan και στο EFL Cup!

Ο Zlatan μίλησε! Ο Σουηδός ήταν για ακόμα μία φορά ο απόλυτος σούπερ σταρ ενός αγώνα και χάρη στα δύο γκολ του χάρισε το EFL Cup στην Manchester United νικώντας την Southampton με 3-2.

Η Manchester United αντιμετώπισε την Southampton στο Wembley για τον τελικό του EFL Cup και πήρε τη νίκη με 3-2 κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Ο Zlatan Ibrahimovic άνοιξε τον χορό των γκολ στο 19′ για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ ο Lingaard στο 38′, όμως οι «Άγιοι» είχαν τον… Ιταλό τους. Ο Gabbiadini με δύο γκολ του ισοφάρισε τον αγώνα, όμως ο Ibrahimovic στο 87′ χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για έναν μεγάλο τελικό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν από νωρίς προϋποθέσεις για γκολ. Ο Pogba βρήκε τον χώρο στο 6′ για το πρώτο σουτ της αναμέτρησης, με τον Forster όμως να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 11′ η Southampton έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Gabbiadini, όμως νωρίτερα είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ άλλος παίκτης των «Αγίων» σε μία φάση όμως που οι παίκτες της ομάδας έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Στο 19′ η United κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή, με τον Zlatan Ibrahimovic να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Southampton, στο 38′ η United διπλασίασε τα τέρματα της. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» δημιούργησαν παιχνίδι από τα αριστερά με τον Rojo και τον Martial, με τον Αργεντινό να σεντράρει στην περιοχή και τον Lingaard με όμορφη κίνηση να κάνει το 2-0 και να στέλνει τους φίλους της ομάδας στον έβδομο ουρανό.

Η Southampton δεν τα παράτησε όμως και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ward Prowse έβγαλε όμορφη πάσα για τον Gabbiadini, ο οποίος έσπασε το οφσάιντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο με τον ιδανικότερο τρόπο για την ομάδα του Claude Puel με τον Gabbiadini να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 48′ και να ξαναμπαίνει στον αγώνα με τον τελικό να παίρνει φωτιά. Μάλιστα, στο 61′ η Southampton θα μπορούσε να κάνει και την ανατροπή όμως ο Romeu στάθηκε άτυχος στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι μετά την κεφαλιά που έπιασε.

Και ενώ η Southampton είχε πάρει τα πάνω της και όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα οδηγηθεί στην παράταση, ο Zlatan Ibrahimovic είχε αντίθετη άποψη. Ο Σουηδός σούπερ σταρ μάγεψε για ακόμα μία φορά το κοινό στο 87′ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή και χαρίζοντας τον τίτλο στην ομάδα του.

Manchester United: De Gea, Valencia, Bailly, Smailling, Rojo, Herrera, Pogba, Lingard, Mata, Martial, Ibrahimovic.

Southampton: Forster, Cedric, Yoshida, Stephens, Bertrand, Romeu, Davis, Ward-Prowse, Tadic, Redmond, Gabbiadini.