Πήρε την εκδίκηση της η Tottenham

Μέχρι εδώ! Η Chelsea δεν μπόρεσε να περάσει από το απόρθητο «κάστρο» του White Hart Lane με την Tottenham να παίρνει σπουδαία νίκη με 2-0 και εκδίκηση για το περσινό χαμένο πρωτάθλημα.

Η Tottenham φιλοξένησε για την 20η αγωνιστική της Premier League την Chelsea στο ντέρμπι του Λονδίνου και χάρη σε δύο γκολ του Delle Alli πήρε τη νίκη με 2-0 και πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας την Arsenal.

Πρώτη ήττα για την Chelsea μετά από 13 συνεχόμενες νίκες, με τη διαφορά πλέον ανάμεσα σε αυτή και την δεύτερη Liverpool να είναι στους 5 βαθμούς.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να περνούν αναγνωριστικά τα πρώτα τους λεπτά και την Tottenham να αποκτά σιγά σιγά τον έλεγχο του αγώνα.

Τα «Σπιρούνια» ναι μεν είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας δυσκολεύονταν όμως να δημιουργήσουν ευκαιρίες με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 23′ μετά από ένα μακρινό σουτ του Eriksen, όμως η μπάλα έφυγε μακριά από το δεξί δοκάρι του Courtois.

Η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 25′ όταν ο David Luiz ανέλαβε την εκτέλεση ενός μακρινού φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Lloris.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να διασπάσουν η μία την άμυνα της άλλης, και την λύση έδωσε στο 45′ ο Alli, όταν ο Walker έπιασε τη σέντρα από δεξιά και αυτός με όμορφη κεφαλιά μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Chelsea να μπαίνει πιο δυνατά προκειμένου να βάλει ένα γρήγορο γκολ και να φέρει το σκορ στα ίσα. Οι ευκαιρίες όμως τον Costa αρχικά, με ένα μακρινό σουτ, και στη συνέχεια με τον Hazard, δεν βρήκαν δίχτυα, παρά την επικινδυνότητα τους.

Αντί να πετύχει το γκολ όμως η Chelsea, ο Delle Alli δήλωσε και πάλι παρών. Μετά από νέα σέντρα του Eriksen από δεξιά, ο νεαρός χαφ έπιασε την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, τρυπώντας και πάλι το τέρμα του Courtois και κάνοντας το 2-0.

Η Chelsea προσπάθησε να φτάσει σε ένα γκολ στη συνέχεια ώστε να μειώσει αρχικά και εν συνεχεία να ισοφαρίσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.

Συνθέσεις

Tottenham: Lloris, Walker, Dier, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Wanyama, Dembele (Winks 74′), Eriksen, Alli (Sissoko 86′), Kane

Chelsea:  Courtois, Azpilicueta, David Luiz, Cahill, Moses (Batschuayi 84′), Kante (Fabregas 79′), Matic, Alonso (Willian 65′), Pedro, Diego Costa, Hazard