Pogba της έλειψες

Παρά το θετικό αποτέλεσμα και τη διατήρηση της δεύτερης θέσης η Manchester United είχε και άλλους λόγους για να χαίρεται. Η επιστροφές των Ibrahimovic και Pogba πρόσφεραν χαμόγελα σε όλους.

Match Report:
Μπορεί να πάγωσε το Old Trafford για λίγο όμως γρήγορα οι ‘Κόκκινοι Διάβολοι’ αποδείχτηκαν αποτελεσματικοί και άκρως επιθετικοί πετυχαίνοντας 4 γκολ ενάντια στην Newcastle. Μετά από λάθος της άμυνας, η Newcastle στο 14′ ξεραίνει τους πάντες και με τον Gayle κάνει το 0-1. Η United δεν πανικοβλήθηκε και μετά από 22′ κατάφερε να ισοφαρίσει. Με κεφαλιά ο Martial βρίσκει τα δίχτυα και κάνει το 1-1 για να φέρει το ματς σε μια ισορροπία στο 37′. Μονάχα 9 λεπτά χρειάστηκαν να περάσουν για να βρουν ξανά δίχτυα οι ‘Διάβολοι’ αυτή τη φορά με τον Smalling. Ο αμυντικός από εξαιρετική σέντρα του Pogba νικάει στον αέρα την άμυνα των φιλοξενούμενων και κάνει το 2-1 στο 45’+1′. Με το σκορ υπέρ το γηπεδούχων οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο για την United που κατάφερε να κάνει 3 τα τέρματά της μόλις στο 54′ του δευτέρου μέρους. Ο Pogba μετά από κεφαλιά του Rashford κάνει με πλασέ όμορφα το 3-1 και αποδεικνύει πως η απουσία του ήταν το μεγάλο μείον της ομάδας τον τελευταίο καιρό. Στο 70′ και λίγο μετά την αλλαγή του Pogba, ήρθε η σειρά του Lukaku να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ με δυνατό, σχεδόν άπιαστο σουτ μπροστά στον τερματοφύλακα της Newcastle. Η ομάδα του Benitez δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά πέραν μερικών σουτ εκτός περιοχής που εύκολα εξουδετέρωνε ο De Gea. Δέκα λεπτά πριν την λήξη, ήρθε και η μεγάλη επιστροφή του Zlatan Ibrahimovic ο οποίος έδειξε αρκετά δραστήριος και μάλιστα επιχείρησε ένα ψαλίδι στο 85′ που απέκρουσε ο Elliot.

Η Manchester United παραμένει αήττητη στην έδρα της και διατηρεί την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με αυτό το 4-1 υπέρ της.