Sir Wayne Rooney

O Wayne Rooney στον αγώνα με την Stoke κατέρριψε το ρεκόρ του Bob Chartlon που είχε 249 γκολ, φθάνοντας τα 250 γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο τελευταίο λεπτό.

Με αφορμή λοιπόν το ότι έγινε ο πρώτος σκόρερ της Manchester United το englishfootball.gr αναλύει τον τρόπο με τον οποίο κατάφερε να γράψει ιστορία ο αρχηγός της.

Το πρώτο

Το πρώτο γκολ που σημείωσε ο Άγγλος ποδοσφαιριστής με την φανέλα της United είναι συνήθως και αυτό που ξεχνιέται ποιο δύσκολα. Ωστόσο ο Rooney άνοιξε λογαριασμό με την πολυνίκη της Premier League σε αγώνα Champions League ενάντια στην Fenerbache που έληξε 6-2 στις 28 Σεπτεμβρίου 2004. Μάλιστα δεν αρκέστηκε στο ένα, μιας και σημείωσε χατ τρικ μέσα σε 36΄. Μάλιστα στο συγκεκριμένο ματς…είχε διαφορετικό ρεπερτόριο σκοράροντας με σουτ με το αριστερό, σουτ με το δεξί και απευθείας εκτέλεση φάουλ. Όσον αφορά το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα αυτό ήταν ενάντια στην Arsenal στις 24 Οκτωβρίου 2004. Μάλιστα ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε στις καθυστερήσεις κάνοντας το 2-0. Δίχτυα εκείνη την χρονιά για πρώτη φορά βρήκε και στο FA CUP ενάντια στην Exeter στις 15 Γενάρη 2005. Την επόμενη χρονιά σκόραρε για πρώτη φορά και στο EFL CUP σκοράροντας δις στον τελικό ενάντια στην Wigan που ήρθε 4-0. Για το παγκόσμιο πρωτάθλημα συλλόγων σκόραρε για πρώτη φορά στον ημιτελικό ενάντια στην Gamba Osaka που ήρθε 5-3 υπέρ των «Κόκκινων Διαβολών» πετυχαίνοντας 2 γκολ στις 18 Δεκεμβρίου 2008. Δίχτυα έχει βρει και στο Community Shield, όπου έστειλε το ματς ενάντια στην Chelsea στην παράταση στις 9 Αυγούστου 2008 με γκολ στις καθυστερήσεις (κάνοντας το 2-2), ωστόσο η ομάδα του έχασε τον τίτλο στα πέναλτι. Μια ακόμη διοργάνωση που έχει βρει δίχτυα είναι το Europa League, όπου σκόραρε δύο φορές ενάντια στην Athletic Bilbao για την φάση των 16 στις 8 Μαρτίου 2012, παρότι η ομάδα του αποκλείστηκε με δύο ήττες.

Οι ομάδες

Η αγαπημένη ομάδα του Wayne Rooney είναι η Aston Villa κόντρα στην οποία έχει σκοράρει 14 φορές με την φανέλα της Manchester United. Δεύτερη είναι η Newcastle ενάντια στην οποία έχει βρει δίχτυα 13 φορές, ενώ ενάντια στην Arsenal έχει σκοράρει 12 φορές. Την πεντάδα συμπληρώνουν οι Fulham, West Ham κόντρα στις οποίες έχει 12 γκολ. Αξίζει να σημειωθεί πως κόντρα στην Manchester City έχει σκοράρει 11 φορές, ενώ ενάντια στην Liverpool μόλις 6. Όσον αφορά τις ευρωπαϊκές του επιτυχίες πρώτη στην λίστα είναι η Milan κόντρα στην οποία έχει σημειώσει 6 γκολ σε 6 αγώνες, ενώ την τριάδα συμπληρώνουν οι Fenerbache και Roma κόντρα στις οποίες έχει σκοράρει από 4 φορές. Συνολικά έχει σκοράρει ενάντια σε 60 διαφορετικές ομάδες.

Η αξία των γκολ.

Από τα 252 γκολ που έχει σημειώσει η ομάδα του έχει πάρει την νίκη σε 82 παιχνίδια. Το σημερινό του γκολ που έσπασε και το ρεκόρ ήρθε με απευθείας εκτέλεση φάουλ κάτι που συνέβη για 8η φορά. Τελευταία φορά που σκόραρε με φάουλ ήταν στις 28 Σεπτεμβρίου 2013, όπου η ομάδα του έχασε εντός έδρας με 2-1 από την West Bromwich.

76-90: 57 γκολ

Όπως φαίνεται από τα αγωνιστικά δεκαπεντάλεπτα το αγαπημένο χρονικά σημείο του Άγγλου ποδοσφαιριστή είναι το τελευταίο μισάωρο στο οποίο έχει σημειώσει 102 γκολ. Κοινώς είναι από τους παίκτες που μιλάνε την τελευταία στιγμή, ενώ έχει σκοράρει και 9 φορές στις καθυστερήσεις.