«Stop» της Middlesbrough σε Everton

Η Middlesbrough έβαλε τέλος στα όνειρα της Everton για «κλοπή» της 6ης θέσης από την Manchester United, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στο Riverside, με πρωταγωνιστή τον Victor Valdes.

Ένας ακόμη σημαντικός βαθμός για την Boro, που πασχίζει να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις, αλλά παρόλα αυτά δεν νίκησε ούτε τώρα την Everton, την οποία έχει να κερδίσει από το 2006. Αγωνίστηκε ξανά μετά από καιρό ο Gaston Ramirez για τους γηπεδούχους.

Μόλις έξι λεπτά πέρασαν για να εκδηλώσουν οι Toffees την πρώτη καλή προϋπόθεση στο παιχνίδι, όμως ο Valdes πρόλαβε να αποσοβήσει ενέργεια του νεαρού Tom Davies. Στο 15′ οι παίκτες της Boro δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν μια σπουδαία ενέργεια του Alvaro Negredo και σπατάλησαν την ευκαιρία, ενώ η ομάδα του Aitor Karanka έχασε νέα καλή ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Christian Stuani.

Στο 32′ ο Valdes πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα σε τετ-α-τετ του Romelu Lukaku, κρατώντας το μηδέν, ενώ ο Καταλανός πορτιέρο έδειξε ξανά την κλάση του μερικά λεπτά μετά, σταματώντας αυτή τη φορά τον Ademola Lookman. Το πρώτο μέρος ήταν σε γενικές γραμμές αμφίρροπο, με την Everton να έχει λίγο καλύτερες ευκαιρίες να σκοράρει, και παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο.

Ο αρχηγός των Toffees, Leighton Baines, έδιωξε εξαιρετικά τη μπάλα πάνω στη γραμμή στο 66ο λεπτό, από κεφαλιά του Callum Chambers, για να απαντήσει ξανά ο Valdes, με νέα μεγάλη απόκρουση σε προσπάθεια του Lookman μετά από λίγο. Η Boro πήγε να «κλέψει» το παιχνίδι στο 88′, όταν ο Rudy Gestede που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή νικήθηκε εκπληκτικά σε κεφαλιά που έπιασε από τον Joel Robles, με το 0-0 να είναι τελικά το τελικό σκορ σε ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι της Premier League.

Στην 15η θέση της βαθμολογίας πλέον η Middlesbrough, με 22 βαθμούς (μόλις δύο πάνω από τον υποβιβασμό), διατηρήθηκε 7η η Everton και με ίδια διαφορά από τη West Brom, καθώς η τελευταία αναδείχθηκε επίσης ισόπαλη σήμερα με τη West Ham σε ένα συναρπαστικό ματς.

Middlesbrough: Valdes, Espinosa, Gibson, Chambers, Fabio, Clayton, De Roon, Forshaw (58′ Guedioura), Traore, Stuani (67′ Ramirez), Negredo (82′ Gestede)

Everton: Robles, Funes Mori, Williams, Baines, Coleman, Schneiderlin, Davies, Gueye (62′ Valencia), Lookman (73′ Lennon), Barkley (87′ Barry), Lukaku