Sunderland Τεσσάρων Αστέρων

Η Sunderland επιβλήθηκε με 4-0 της Crystal Palace εκτός έδρας για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του David Moyes αιφνιδίασε την αντίπαλό της, σκοράρωντας μόλις στο 9ο λεπτό με τον Kone, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Hennessey. Στη συνέχεια, η Crystal Palace είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις. Στο 43’ ο Ndong με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν, καθώς δέχτηκαν άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με δράστη τον Defoe. O πολύπειρος επιθετικός έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα. Στο δεύτερο μέρος οι «Μαύρες Γάτες» διαφύλαξαν το προβάδισμά τους, με την ομάδα του Allardyce να χάνει αρκετές ευκαιρίες για τη μείωση του σκορ.

Με τη νίκη αυτή η Sunderland έφτασε τους 19 βαθμούς, παραμένοντας στην τελευταία θέση της Premier League. Μαζί της ισοβαθμεί και η Crystal Palace.

Ο Sam Allardyce παρέταξε την ομάδα του με 3-5-2, έχοντας το Hennessey κάτω από τα δοκάρια, τους Ward, Dunn, Delaney στην άμυνα, τους Tomkins, Van Aanholt ως μπακ-χαφ, τους McArthur, Cabaye, Puncheon στο κέντρο και το Zaha πίσω από τον Benteke. 3-6-1 από τον David Moye, με το Mannone στο τέρμα, τους Denayer, O’Shea, Kone στην άμυνα, τους Jones, Ndong, Rodwell, Larsson, Oviedo στο κέντρο και το Januzaj πίσω από τον Defoe.

Πρώτοι απείλησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Rodwell στο 8’ με κάθετη πάσα βρήκε τον Defoe στην πλάτη της άμυνας, που σούταρε, με το Hennessey να στέλνει την μπάλα κόρνερ. Οι «Μαύρες Γάτες» άνοιξαν το σκορ στο 9’. Ο Larsson με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Kone στην περιοχή, εκείνος έκανε την κεφαλιά, ο Hennessey έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Ιβοριανός με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0.  Οι γηπεδούχοι απάντησαν με μεγάλη ευκαιρία στο 20’. Ο Delaney με γύρισμα από αριστερά βρήκε τον Tomkins στη μικρή περιοχή, αλλά εκείνος αστόχησε εξ επαφής. Στο 27’ ο Cabaye αντικαταστάθηκε από το Ledley, λόγω τραυματισμού. Η Sunderland πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 43’. Ο Ndong έκλεψε την μπάλα από το Ledley και με  δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Moyes έβαλε και τρίτο γκολ. Ο Januzaj έδωσε στον Defoe, με τον Άγγλο να κάνει από κοντά το 3-0. Ο Defoe λίγες στιγμές αργότερα πέτυχε το 4-0, αποφεύγοντας ωραία τον Tomkins στη μικρή περιοχή, για να δώσει σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Crystal Palace δοκίμασε να απειλήσει, αλλά το σουτ του McArthur στο 50’ έφυγε λίγο άουτ. Στο 52’ o Rodwell αποχώρησε λόγω τραυματισμού, με τον Gibson να τον αντικαθιστά. Νέα αναγκαστική αλλαγή για τη Sunderland στο 57’, με το Lescott να παίρνει τη θέση του O’Shea. Ο Januzaj στο 73’ δοκίμασε να κάνει το 5-0 για τις «Μαύρες Γάτες», αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Ο Zaha βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση 76’, αλλά η κεφαλιά του ήταν αδύναμη και δε δυσκόλεψε το Mannone. Την ίδια τύχη είχε και η ενέργεια του Remy λίγα λεπτά αργότερα. Στο 83’ ο Zaha βρήκε τον Benteke, με το Βέλγο να αστοχεί από κοντά. Στο 87’ η Crystal Palace άγγιξε το γκολ. Ο Puncheon σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τον Denayer να απομακρύνει στη γραμμή. Οι «Αετοί» δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν ούτε στις καθυστερήσεις, καθώς έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Zaha και Benteke.

Ενδεκάδες:

Crystal Palace: Hennessey, Ward, Dunn, Delaney (Townsend 46’), Tomkins, Van Aanholt, Zaha, Cabaye (Ledley 27’), McArthur (Remy 62’), Puncheon, Benteke

Sunderland: Mannone, Denayer, O’Shea (Lescott 57’), Kone, Jones, Ndong, Rodwell (Gibson 52’), Larsson, Oviedo, Januzaj (Piennar 78’), Defoe