Την “Ζαχάρωσαν” με τέσσερα γκολ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Everton στην έδρα της όπου φιλοξένησε την Manchester City με το τελικό σκορ στον πίνακα να γράφει 4-0.

Τα προβλήματα για την Manchester City συνεχίζονται, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Everton με σκορ 3-0, με τους Lukaku, Mirallas, Davies και Lookman να πετυχαίνουν τα τέσσερα γκολ των “Ζαχαρωτών” στο 34’, 46’, 79’ και 90+4’ αντίστοιχα, κάτι το οποίο αφήνει κι άλλο πίσω τους “Πολίτες” στην μάχη για τον τίτλο.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι είχαμε στο 27’ με τον De Bruyne να σεντράρει και να βρίσκει τον Silva μέσα στην μικρή περιοχή της Everton, αλλά ο Ισπανός δεν μπόρεσε να νικήσει με πλασέ τον Robles.

Στο 34’ η Everton μπήκε μπροστά στο σκορ, καθώς ο Mirallas μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον Lukaku, ο οποίος από τη κορυφή του πέναλντι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Bravo.

Η Manchester City απείλησε τρια λεπτά αργότερα με τον Sterling, αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο άουτ.

Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίψρονο είχαμε από πλευράς Manchester City με τον Sagna να παίρνει την κεφαλιά και τον Davies να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή, λίγο πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα της Everton.

Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Barkley πάσα στον Mirallas, με τον δεύτερο να πλασάρει σωστά και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Bravo.

Τα “Ζαχαρωτά” έκαναν τρία τα τέρματα τους στο 79’ με τον Barkley να πασάρει στον Davies, ο οποίος από δύσκολη γωνία πλάσαρε πάνω από τον Bravo στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της City.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 80’ με τον Aguero αλλά ο Robles κατάφερε να αποκρούσει το σουτ του Αργεντινού.

Την τελευταία τους λέξη όμως η Everton την είπε στις καθυστερήσεις, καθώς ο Lookman Που είχε περάσει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, ανέβασε των δείκτη του σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, γράφοντας έτσι το τελικό Everton – Manchester City 4-0.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες

Everton: Robles, Holgate, Williams. Funes Mori, Coleman, Davies, Barry (74′ McCarthy), Baines, Barkley (90′ Lookman), Mirallas (65′ Schneiderlin), Lukaku

Manchester City: Bravo, Sagna, Otamendi, Stones, Clichy, Zabaleta ( 62′ Iheanacho), Toure, Silva, De Bruyne, Sterling, Aguero