Το 16’ έκλεισε όμορφα για την Leicester

Με νίκη έκλεισε την χρονιά η Leicester, η οποία επικράτησε με 1-0 ενάντια στην West Ham, Με το μοναδικό γκολ του αγώνα να το πετυχαίνει ο Slimani στο 20’.

Οι δυο ομάδες κατέβηκαν στο γήπεδο δυναμικά και οι μονομαχίες μεταξύ των παιχτών ήταν πολλές και σκληρές, οι “Αλεπούδες” κατάφεραν να βγουν νικήτριες από αυτό το παιχνίδι, με τον Slimani να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού.

Η Leicester Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο δεύτερο μόλις λεπτό του, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Mahrez, ο οποίος μετά από σέντρα του Gray έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Randolph με κεφαλιά.

Στο 20’ η Leicester βρέθηκε μπροστά στον σκορ, με τον Albrighton να σεντράρει από δεξιά και τον Slimani να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της West Ham.

Η West Ham έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 38’, όπου μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Leicester, ο Payet έγινε αποδέκτης της μπάλας και πλασέ απέτυχε να σκοράρει καθώς ο Schmeichel απόκρουσε την μπάλα.

Στο 40’ η West Ham απείλησε πάλι, με τον Noble να κάνει την σέντρα από αριστερά και στην συνέχεια ο Antonio μέσα την περιοχή, με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Schmeichel.

Τα “Σφυριά” στο 45’ έχασαν ακόμη μια ευκαιρία, καθώς μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Payet, ο Schmeichel απέκρουσε την μπάλα που κατευθυνόταν χαμηλά στην αριστερή γωνία της εστίας του.

Η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε από πλευράς Leicester, όπου στο 45+1 ο Mahrez με απευθείας εκτέλεση φάουλ θέλησε να νικήσει τον Randolph, αλλά ο τερματοφύλακας της West Ham έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη ευκαιρία έγινε στο 67’, με τον Cresswell να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Schmeichel με διπλή προσπάθεια να καταφέρνει τελικά να μπλοκάρει την μπάλα.

Τα “Σφυριά” στο 85’ έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Cresswell να κάνει την σέντρα από αριστερά, ο Carroll που κινήθηκε μέσα στην περιοχή της Leicester δεν κατάφερε να στείλει από κοντινή απόσταση την μπάλα στα δίχτυα του Schmeichel, καθώς πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η Leicester την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο την έκανε στο 90’, με τον Amartey να μπαίνει μέσα στην περιοχή της West Ham και στην συνέχεια να δίνει πάσα στον Chilwell, ο οποίος όμως με πλασέ δεν κατάφεραν να νικήσει τον Randolph.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Leicester: Schmeichel, Simpson, Morgan, Huth, Chilwell, Mahrez (70′ Fuchs), Drinkwater, Amartey, Albrighton, Slimani (83′ Ulloa), Gray (80′ Okazaki)

West Ham: Randolph, Nordtveit, Reid, Ogbonna, Cressell, Noble (57′ Lanzini), Kouyate (78′ Fernandes), Antonio, Ayew (65′ Feghouli), Payet, Carroll