Tottenham σε αμόκ!

Σε σοκ φαίνεται να βρίσκεται η Tottenham, η οποία συνέχισε τα <<στραβοπατήματα>>, με την Leicester να επικρατεί με 2-1!

Ανανεωμένη εμφανίστηκε η Leicester με τον Claude Puel στο <<τιμόνι>> της και μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να κυριαρχήσει, με την Tottenham να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να αποφύγει το <<σοκ>> της ήττας, ενώ τώρα κινδυνεύει να βρεθεί εκτός πεντάδας.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες στιγμές του παιχνιδιού:

Στην πρώτη καλή στιγμή της Leicester, στο 13′, o Vardy πήρε μια πάσα και έφτασε στο όριο της περιοχής, για να κάνει μια έξοχη λόμπα που πήγε πάνω από τον τερματοφύλακα και στην συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

H Tottenham προσπάθησε να απαντήσει λίγα λεπτά αργότερα και έτσι στο 17′, ο Dembele μετά από ένα <<μπέρδεμα>> στην περιοχή, βρέθηκε ακριβώς μπροστά από την εστία, αλλά το χαμηλό σουτ που έκανε προς το κέντρο της εστίας ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα ο Kasper Schmeichel να αποκρούει εύκολα.

Η επόμενη καλή στιγμή, άνηκε και πάλι στους φιλοξενούμενους,καθώς στο 32′,ο Dele Alli πήρε μία πάσα και <<έκοψε>> την άμυνα στα δύο, μέσα στην περιοχή, με τον ίδιο να κάνει αμέσως ένα χαμηλό σουτ προς το κέντρο της εστίας, με τον τερματοφύλακα της Leicester να πραγματοποιεί μια εξαιρετική απόκρουση.

Η φράση <<αν δεν βάλεις θα φας>> ίσχυε στην προκειμένη περίπτωση και έτσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Riyad Mahrez θα περάσει από τους αντιπάλους του και θα εξαπολύσει ένα σουτ από την άκρη της περιοχής, με στόχο την αριστερή πλευρά, χωρίς να αφήνει <<ελπίδα>> στον Lloris, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Tottenham <<ανέβασε ρυθμούς>>, με αποτέλεσμα στο 79’ο Lamela θα πασάρει στον Harry Kane, με τον δεύτερο να εξαπολύει ένα σουτ στην πάνω δεξιά γωνία, νικώντας τον Schmeichel, μειώνοντας σε 2-1.

Λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 83′, μετά από μία σέντρα μέσα στην περιοχή, με τον Llorente να κερδίζει την μπάλα και να εξαπολύει ένα σουτ, αλλά πέρασε πάνω από το δοκάρι.