Wenger: «Τους αποδείξαμε ότι κάνουν λάθος»

Νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Arsenal που μάλλον τα…χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Wenger βρέθηκε πίσω στο σκορ με αντίπαλο τη Swansea μόλις στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι ‘Λονδρέζοι’ όμως δεν το έβαλαν κάτω και στην επανάληψη σημείωσαν 2 τέρματα για να πάρουν τελικά τη νίκη και τη μπουκιά από το στόμα των Ουαλών. Γι’ αυτή την ανατροπή αλλά και την ψυχική δύναμη της ομάδας, μίλησε μετά τη λήξη ο προπονητής των ‘Κανονιέρηδων’.

«Και πάλι δείξαμε την ψυχική δύναμη να γυρίσουμε αλλά και να κερδίσουμε το παιχνίδι.» είπε ο Γάλλος τεχνικός που συμπλήρωσε τα 800 παιχνίδια στην Premier στον πάγκο της Arsenal. «Είμαι πεπεισμένος ότι έχουμε αποδείξει λάθος τους ανθρώπους της Everton, Norwich και σήμερα και αυτό μπορεί μόνο να κάνει την ομάδα ισχυρότερη.»

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Kolasinac που πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης αλλά σέρβιρε και την ασίστ στον Ramsey για το 2-1, η Arsenal έκανε την ανατροπή στο ματς όπως ακριβώς και στο Carabao Cup με αντίπαλο την Norwich.