Μοιράστηκαν βαθμούς

Σε ένα όχι και τόσο εντυπωσιακό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, Brighton και Southampton αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 για τη 10η αγωνιστική της Premier League, παραμένοντας έτσι σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη.

Το ματς είχε ελάχιστες τελικές προσπάθειες και λιγοστές ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν πρώτοι το σκορ με τον Steven Davis και τον Glenn Murray να χαρίζει το βαθμό της ισοπαλίας στους «Seagulls».

Δεν πρόλαβαν να συμπληρωθούν οκτώ λεπτά αγώνα, όταν ο James Ward-Prowse εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Davis έκανε το 1-0 για τη Southampton. Η ομάδα του Mauricio Pellegrino είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, με την Brighton παρόλα αυτά να έχει την κατοχή υπέρ της.

Στο 35′ ο Dusan Tadic απώλεσε την ευκαιρία να δώσει ευρύτερο προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ λίγο αργότερα η Brighton είχε διπλή καλή στιγμή με τους Anthony Knockaert και Shane Duffy που πέρασε ανεκμετάλλευτη. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το σύνολο του Chris Houghton έφτασε στην ισοφάριση, αλλάζοντας την εικόνα του ματς. Ο Murray εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Pascal Gross και με το κεφάλι έγραψε το 1-1.

Στη συνέχεια οι «Seagulls» ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και «έκλεισαν» τη Southampton, η οποία απείλησε ουσιαστικά στο 70′, με τον Manolo Gabbiadini. Δύο λεπτά μετά απειλητική ήταν και η Brighton με τον Duffy όμως το 1-1 παρέμεινε ως το φινάλε.

Τώρα, η ομάδα του Pellegrino βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ η Brighton έχει 12 και είναι δύο θέσεις πιο κάτω. Ωστόσο, ενδεχόμενη νίκη της Burnley αύριο επί της Newcastle θα στείλει τους «Saints» μια θέση πιο χαμηλά, στην 10η.

Brighton: Ryan, Duffy, Dunk, Bong, Bruno, Stephens, Propper, Knockaert, Izquierdo (87′ March), Gross (84′ Brown), Murray

Southampton: Forster, Hoedt, Van Dijk, Bertrand, Soares, Ward-Prowse (84′ Hojbjerg), Davis, Tadic (84′ Long), Boufal (72′ Redmond), Gabbiadini