Άνετη στους «4» η Manchester City

Η Manchester City επιβλήθηκε με 2-0 της Middlesbrough, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της μπάλας και κάνοντας επίθεση κυρίως από τα πλάγια με τους ταχύτατους Sane και Sterling. Στο 3’ οι «Πολίτες» έκαναν το 1-0, χάρη στο τέρμα του David Silva. Η ομάδα του Guardiola πέτυχε το 2-0 στο 67’ το 2-0 με τον Aguero, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους αφού δεν κατόρθωσαν να αξιοποιήσουν τις λιγοστές ευκαιρίες τους στο πρώτο μέρος, περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου, φτάνοντας μοιραία στον αποκλεισμό.

Το ματς

Ο Aitor Karanka παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3, έχοντας τον Guzan στο τέρμα, τους Bernardo, Barragan, Gibson, Fabio στην άμυνα, τους Clayton, Leadbitter, De Roon στο κέντρο και επιθετική τριάδα τους Stuani, Traore και Gestede.

Ο Pep Guardiola επέλεξε ένα 4-1-4-1, με τον Bravo κάτω από τα δοκάρια, τους Zabaleta, Stones, Otamendi, Clichy στην άμυνα, λίγο πιο μπροστά τους τον Toure και τους Sterling, De Bruyne, Silva, Sane πίσω από τον Aguero.

Η Manchester City μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3’. Ο Toure έδωσε δεξιά για το Zabaleta, ο Αργεντινός έκανε τη σέντρα στη μικρή περιοχή, με την μπάλα να φτάνει μετά από κόντρες στο Silva, που δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Η Middlesbrough απείλησε για πρώτη φορά στο 21’, με την κεφαλιά του Gestede μετά από κόρνερ, να κοντράρει στον Bravo και να απομακρύνεται πάνω στη γραμμή από το Zabaleta. Ο επιθετικός από το Μπενίν αποχώρησε από το παιχνίδι πέντε λεπτά αργότερα λόγω μυϊκού τραυματισμού, με το Negredo να παίρνει τη θέση του.

Οι «Πολίτες» έγιναν επικίνδυνοι στο 33’. Ο Sane με ωραία ατομική προσπάθεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα, με τον Guzan να προλαβαίνει το Sterling. Τρία λεπτά αργότερα ο Leadbitter βρέθηκε στην περιοχή της City, σουτάρoντας ψηλά. Η Boro είχε μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα, καθώς η κεφαλιά του De Roon από κοντά, χτύπησε πάνω στον Bravo. Στην τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, η κεφαλιά του Toure μετά από εκτέλεση φάουλ του De Bruyne, έφυγε άουτ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Ο De Bruyne έκανε το γύρισμα από δεξιά, με την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Sterling και το Sane να αστοχεί από το ύψος της περιοχής. Η ομάδα του Guardiola είχε την ίδια φάση στιγμές αργότερα. Ο Sterling γύρισε την μπάλα από δεξιά, με τον Aguero να τη στέλνει στο δοκάρι του Guzan. Ο Αμερικανός τερματοφύλακας έδειξε δύο φορές τα αντανακλαστικά του στο 64’ και το 65’, απομακρύνοντας τις προσπάθειες των Sliva και Sane.

Ο επιθετικός μονόλογος των «Πολιτών» δικαιώθηκε στο 67’. Clichy και Sane έπαιξαν το ένα-δύο από αριστερά, με το Γερμανό να σεντράρει στην περιοχή και τον Aguero να κάνει το 2-0. Η Middlesbrough απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 77’. Ο Traore σέντραρε από δεξιά, ο Negredo με κεφαλιά έσπασε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, αλλά ο επερχόμενος Fabio την έστειλε στους αμυντικούς της City. Στις καθυστερήσεις ο νεοεισελθών Iheanacho έχασε σπουδαία ευκαιρία, αστοχώντας εξ επαφής μετά από πάσα του Silva.

Ενδεκάδες:

Middlesbrough: Guzan, Barragan, Bernardo (Fry 50’), Gibson, Fabio, Clayton, Leadbitter (Ramirez 66’), De Roon, Stuani, Traore, Gestede (Negredo 26’)

Manchester City: Bravo, Zabaleta, Stones, Otamendi, Clichy, Toure (Fernando 86’), Sterling, De Bruyne, Silva, Sane (Nolito 70’), Aguero (Iheanacho 91’)