Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την United!

Η Manchester United κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-0 στην έδρα της Burnley για την 34η αγωνιστική της Premier League.

Με αυτή την νίκη πλέον, οι “Κόκκινοι Διάβολοι” πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής την τέταρτη Manchester City. H United χρειάστηκε μόνο ένα ημίχρονο ώστε να κλειδώσει την νίκη, με γκολ των Martial και Rooney στο 21’ και 39’ αντίστοιχα. Έτσι το ντέρμπι του Manchester Την επόμενη αγωνιστική θα είναι άκρως ενδιαφέρον, καθώς οι δύο ομάδες θα παλέψουν για να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, για την μάχη της εισόδου στο Champions League.

Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι είχαμε στο 9’, με τον Martial να κάνει την πάσα και τον Rooney να πιάνει το πλασέ από το ύψος της μικρής, αλλά ο Heaton κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με τον Herrera να βγάζει τον Martial απέναντι από τον Heaton, με τον παίχτη την United να πλασάρει ιδανικά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Burnley.

Η United στο 39’ διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Martial να κάνει το πλασέ και τον Heaton να μην μπλοκάρει σωστά, με αποτέλεσμα να έρθει στην επαναφορά ο Rooney και να στείλει την μπάλα με πλασέ στην εστία.

Η Burnley στο 43’ έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Gray να κάνει ένα όμορφο γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του βρήκε πάνω στους αμυντικούς και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του De Gea.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτη ευκαιρία είχαμε από πλευρά Manchester United, με τον Pogba στο 53’ να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Heaton με υπερένταση να διώχνει την μπάλα.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Burnley: Heaton, Lowton, Keane, Mee, Ward, Boyd, Hendrick, Barton, Bρady, Gray, Barnes

Manchester United: De Gea, Bailly, Blind, Darmian, Valencia, Herrera, Fellaini, Pogba, Rooney, Martial, Lingard