Γκολ αγνοείτο στο Old Trafford

Ισόπαλες 0-0 αναδείχθηκαν Manchester United και West Brom στο Old Trafford για την 30η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι είχαν το έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Ενώ έφταναν συχνά στην περιοχή της West Brom, δυσκολεύονταν να βρουν στόχο. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά διαβασμένοι, καθώς μπλόκαραν κάθε επιθετική προσπάθεια της United με το κλείνουν κάθε κενό χώρο. Ταυτόχρονα είχαν σε καλή μέρα τον Ben Foster, που δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε.

Το τέλος της αναμέτρησης βρίσκει τη Manchester United, που διεύρυνε το αήττητό της στα 19 παιχνίδια, στην πέμπτη θέση της Premier League. Όγδοη παρέμεινε η West Brom, που κάνει όνειρα για ευρωπαϊκή έξοδο.

Ο Jose Mourinho παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1, έχοντας τον De Gea κάτω από τα δοκάρια, τους Valencia, Bailly, Rojo, Young στην άμυνα, τους Carrick, Fellaini στο κέντρο και τους Martial, Mkhitaryan, Lingard πίσω από το Rashford.

Με 4-5-1 παρέταξε τη West Brom ο Tony Pulis, έχοντας το Foster στο τέρμα, τους Dawson, McAuley, Evans, Nyom στην άμυνα, τους Fletcher, Livermore, Brunt, Chadli, McClean στο κέντρο και στην επίθεση το RobsonKanu.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Manchester United να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να γίνεται απειλητική λόγω του καλού αμυντικού στησίματος των φιλοξενουμένων. Στο 10’ ο Lingard πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά. Λίγα λεπτά αργότερα ο Martial δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 30’ η κεφαλιά του Γάλλου, υπό καλές προϋποθέσεις, πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Foster. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Mourinho να έχει τον έλεγχο, κάνοντας επιθέσεις κυρίως από τα άκρα και τη West Brom να κλείνει σωστά τους διαδρόμους, εξουδετερώνοντας όλες τις προσπάθειες της αντιπάλου της.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους «Κόκκινους Διαβόλους» να πατούν στην περιοχή των αντιπάλων τους, αλλά τις προσπάθειές τους να κοντράρουν στους αμυντικούς. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Fletcher στο 51’ για τη West Brom. Στο 54’ ο Fellaini, πήρε το ριμπάουντ από την ενέργεια του Mkhitaryan, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά το Forster. Τρία λεπτά αργότερα ο Martial σούταρε από μακριά, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 67’ ο Mkhitaryan από το ύψος της περιοχής δε βρήκε στόχο. Ο Rashford στο 71’ επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Foster ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Η ομάδα του Pulis βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση στο 73’, αλλά ο Rojo πρόλαβε την τελευταία στιγμή το Rondon. Ο Fletcher δοκίμασε να αιφνιδιάσει τον De Gea στο 86’, καθώς η μπάλα αναπήδησε στα χέρια του Ισπανού και χύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Foster με ωραία εκτίναξη έστειλε σε κόρνερ το απευθείας φάουλ του Rashford. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν μέχρι το τέλος, αλλά οι ενέργειές του δεν είχαν τύχη.

Ενδεκάδες:

Manchester United: De Gea, Valencia, Bailly, Rojo, Young, Carrick, Fellaini, Martial, Mkhitaryan (Rooney 74’), Lingard, Rashford

West Brom: Foster, Dawson, McAuley, Evans, Nyom. Fletcher, Livermore, Brunt, Chadli (Yacob 68’), McClean (Morrison 57’), Robson-Kanu (Rondon 70’)