Μικρό προβάδισμα για United στη Ρωσία

Η Manchester United προηγήθηκε στον κακό αγωνιστικό χώρο του Olimp-2, ισοφαρίστηκε από την Rostov αλλά πήρε μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Old Trafford σε μια εβδομάδα.

Καλύτεροι στην τελική προσπάθεια οι Ρώσοι, που όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα έδρας, ανοιχτοί λογαριασμοί με το τελικό 1-1. O Henrikh Mkhitaryan πέτυχε το γκολ της United, πριν ισοφαρίσει ο Aleksandr Bukharov για το τελικό σκορ.

Οι Ashley Young, Phil Jones και Marouane Fellaini βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα του Jose Mourinho, ο οποίος επέλεξε μια διάταξη 3-5-2, με τους Young-Blind ως μπακ-χαφ και τους Mhitaryan και Ibrahimovic μπροστά.

Μόλις στο 18′ η Rostov υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή εξαιτίας ενός τραυματισμού. Στο 38ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ, με τον Ibrahimovic να βρίσκει ωραία ανενόχλητο τον Mkhitaryan. Ο Αρμένιος μεσοεπιθετικός δεν αστόχησε από πλεονεκτική θέση και «πάγωσε» τους Ρώσους, ανοίγοντας το σκορ.

Η Rostov απείλησε ένα λεπτό μετά με τον Christian Noboa, ωστόσο το πρώτο μέρος δεν είχε άλλες αξιόλογες στιγμές και ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0.

Οι Red Devils μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και απείλησαν δύο φορές, όμως η Rostov ήταν που τελικά κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Bukharov. O Ρώσος επιθετικός νίκησε τους Smalling και Jones και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Romero για το 1-1.

Το τέρμα αυτό ανέβασε την ψυχολογία των Ρώσων, οι οποίοι αναζήτησαν και δεύτερο γκολ, ενώ ο Mourinho από πλευράς του επέλεξε να περάσει τον Martial αντί του Mkhitaryan, για να τον ξεκουράσει. Στο 74ο λεπτό πέρασε στο ματς ο Sardar Azmoun, που έχει χαρακτηριστεί ως «Ιρανός Messi», ενώ η τελευταία στιγμή στο ματς ανήκε στην United, ωστόσο ο Martial δεν έπιασε σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση στην περιοχή και το αποτέλεσμα παρέμεινε 1-1.

Τώρα η United θα αναζητήσει τη νίκη στην έδρα της την επόμενη Πέμπτη, ενώ ακόμα και με 0-0 παίρνει την πρόκριση, καθώς πέτυχε σημαντικό τέρμα στο γήπεδο της αντιπάλου της σήμερα.

Rostov: Medvedev, Mevlja, Navas, Granat (18′ Terentjev), Kalachev, Kudryashov, Erokhin, Gatcan, Noboa, Bukharov (74′ Azmoun), Poloz

Man Utd: Romero, Jones, Rojo, Smalling, Blind (92′ Valencia), Young, Herrera (92′ Carrick), Fellaini, Pogba, Mkhitaryan (67′ Martial), Ibrahimovic