«Πολίτες» on fire!

Για μια ακόμη αγωνιστική η Manchester City έδειξε τα «δόντια» της και συνέτριψε εκτός έδρας την αήττητη ως τώρα Watford με 6-0.

Χατ-τρικ πέτυχε ο Sergio Aguero που είναι πλέον πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, ενώ η City ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και τώρα περιμένει «στραβοπάτημα» της United. Gabriel Jesus, Nicolas Otamendi και Raheem Sterling τα υπόλοιπα τέρματα της ομάδας του Pep Guardiola, που μετρά τώρα στα τελευταία τρία παιχνίδια της συνολικό σκορ 15-0!

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαρχής δυναμικά στο παιχνίδι και είχαν τις πρώτες απειλητικές στιγμές στο ματς, με την Watford να περιμένει κυρίως να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι «Hornets» είχαν μια καλή στιγμή στο 24′ με τον Richarlison και μερικά λεπτά αργότερα ο Sergio Aguero άνοιξε το σκορ για τη City.

O Kevin de Bruyne εκτέλεσε ένα φάουλ και βρήκε το κεφάλι του Αργεντινού επιθετικού, που νίκησε τον Heurelho Gomes για το 1-0. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πήραν φόρα και τέσσερα λεπτά αργότερα, και πάλι ο Aguero, τροφοδοτήθηκε από τον David Silva και από κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Η πίεση της City συνεχίστηκε και στο 37΄απέδωσε ξανά καρπούς, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Αυτή τη φορά ο Aguero ήταν σε ρόλο δημιουργού και ο Jesus με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Παρόμοιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος, όπου οι «Citizens» ήταν και πάλι κυρίαρχοι και έδειχναν τη διάθεση να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ ακόμα ψηλότερα. Στο 63′ ήρθε το τέταρτο τέρμα δίνοντας διαστάσεις στο σκορ, από έναν αμυντικό αυτή τη φορά.

Ο Otamendi έπιασε κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Silva και έκανε το 4-0, ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο παιχνίδι ο Ilkay Gundogan, επιστρέφοντας στη δράση μετά από περίπου 10 μήνες απουσίας. Εννέα λεπτά πριν το φινάλε ο Aguero «χόρεψε» την άμυνα της Watford και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 5-0, για να ολοκληρωθεί ο θρίαμβος στο 88′ με πέναλτι του Sterling μετά από ανατροπή του Christian Kabasele στον Άγγλο διεθνή.

Εντυπωσιακή η City που με αυτό τον τρόπο έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα τίτλου στη συμπολίτισσά της, και πλέον είναι πρώτη στη βαθμολογία με 13 βαθμούς. Η Watford από την άλλη έχασε το αήττητό της και έπεσε στην 10η θέση, μένοντας στους 8.

Συνθέσεις

Watford: Gomes, Kabasele, Mariappa, Janmaat, Holebas, Doucoure, Chalobah (70′ Capoue), Cleverley (64′ Pereyra), Carrillo, Richarlison, Gray (74′ Deeney)

Manchester City: Ederson, Stones, Otamendi, Walker, Mendy, Fernandinho, Sterling, De Bruyne (66′ Gundogan), Silva (78′ Sane), Jesus (65′ Bernardo Silva), Aguero