Αυτή ήταν West Ham!

Η West Ham για πρώτη φορά φέτος θύμισε τον περσινό της εαυτό και πήρε σπουδαία νίκη με 0-3 συντρίβοντας την κακή, για ένα ακόμα παιχνίδι, Swansea, με τον Άγιο Βασίλη να δίνει το καλύτερο δώρο στα «Σφυριά».

Η Swansea υποδέχθηκε για την Boxing Day την West Ham με τις δύο ομάδες να καίγονταν για τη νίκη και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το βαθμολογικό «τρίποντο».

Η ομάδα του Slaven Bilic άνοιξε νωρίς το σκορ, με τον Ayew να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 13′, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Reid με κεφαλιά έκανε το 0-2 στο 50′, με τον Antonio να γράφει στο 78′ το 0-3.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες οι οποίες ήθελαν να πετύχουν από νωρίς ένα γκολ. Η Swansea είχε την κατοχή της μπάλας όμως η West Ham ήταν πιο απειλητική.

Στο 11′ λοιπόν οι «Κύκνοι» είχαν την πρώτη στιγμή του αγώνα με τον Cork να βγάζει όμορφη μπαλιά για τον Borja, όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση. Στην αμέσως επόμενη φάση τα «Σφυριά» άνοιξαν το σκορ. Ο Carroll έβγαλε όμορφη σέντρα για τον Ayew μέσα στην περιοχή και αυτός από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, σκοράροντας εναντίον της πρώην ομάδας του.

Οι Λονδρέζοι είχαν τον πάνω έλεγχο και στο 19′ ο Payet θα βγάλει τη σέντρα με τον Ayew να μην μπορεί να προλάβει τη μπάλα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Antonio πήρε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει την ευκαιρία σε γκολ.

Στο 42′ η Swansea έχασε την καλύτερη ευκαιρία της στο ημίχρονο όταν ο Siggurdson εκτέλεσε ένα φάουλ από κοντινή απόσταση, όμως ο Randolph κράτησε το μηδέν, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την West Ham και στο 50′ μετά από εκτέλεση πέναλτι ο Reid έπιασε την κεφαλιά πηδώντας ψηλότερα από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2.

Η Swansea προσπάθησε να αντιδράσει στο 58′ όταν ο Routhledge βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έπιασε μία κεφαλιά μετά από σέντρα, με τον Randolph όμως να μπλοκάρει τη μπάλα κρατώντας το μηδέν.

Όσο βέβαια προσπαθούσε η ομάδα του Bradley, τόσο ανοίγονταν οι χώροι στην άμυνα και προσπαθούσε να τους εκμεταλλευτεί η West Ham. Αυτό έγινε και στο 78′ όταν ο Antonio βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Swansea και με όμορφο πλασέ τελείωσε τους γηπεδούχους κάνοντας το 0-3.

Η Swansea κατάφερε να αντιδράσει αλλά αργοπορημένα, με τον Llorente να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 89′ όταν μετά από σέντρα του Dyer «έσπρωξε» τη μπάλα από κοντά προς τα δίχτυα. Βέβαια οι παίκτες της Swansea δεν πρόλαβαν να χαρούν και πολύ μιας και στην αμέσως επόμενη φάση ο Carroll… τιμώρησε τους αντιπάλους του κάνοντας το τελικό 1-4.

Swansea:  Fabianski, Rangel, Mawson, van der Hoorn, Kingsley, Cork, Britton, Routledge, Sigurdsson, Fulton (Montero 46′) (Dyer 72′), Borja Baston (Llorente 46′).

West Ham: Randolph, Kouyate, Reid, Ogbonna, Antonio (Feghouli 86′), Noble, Nordtveit, Cresswell, Payet, Carroll, Ayew (Fernandes 76′).